Suplementy – czy warto z nich korzystać?

Rate this post

Popularność suplementów diet oraz leków dostępnych bez recepty w dużej mierze wynika z nieodpowiedniego funkcjonowania służby zdrowia. Kolejki, brak informacji, nierzadko też niechęć i niekompetencja ze strony personelu – niestety z takimi sytuacjami spotyka się wielu pacjentów publicznej służby zdrowa. Dlatego coraz bardziej umacnia się przekonanie, że tylko prywatne wizyty są właściwe i mogą faktycznie być pomocne. Niekoniecznie tak musi być i tutaj także nie należy przesadzać. Tak naprawdę wiele zależy od samych pacjentów. Niestety te problemy służby zdrowia, związane z różnymi nieprzyjemnymi występującymi czynnikami, powodują, że coraz więcej osób chce się leczyć na własną rękę. Stąd taka popularność suplementów. Niestety brak jakiegoś ograniczenia w reklamowaniu powoduje, że mogą być one szkodliwe. Mogą też być sposobem, jak np. przeciwbólowe, na tylko doraźne zapobieżenie problemem zdrowym, a raczej ich objawom, takim, jak dolegliwości bólowe. Nic zatem dziwnego, że tak naprawdę trudno się spodziewać polepszenia się tej sytuacji.

W Polsce sprzedaż leków bez recepty oraz suplementów przekracza wszelkie granice. Nie ma już and tym kontroli, różne koncerny farmaceutyczne działają bez zupełnie żadnych ograniczeń w tej kwestii. Dlatego tak naprawdę mogą się pojawiać wielkie problemy, które powodują, że faktycznie ten problem będzie się jeszcze bardziej nasilał. Tak naprawdę więc przyczyn tej niechęci do takich badań i kontroli swojego stanu zdrowia, także, jeśli już pojawią się niepokojące objawy może być bardzo dużo. Mogą mieć one różne przyczyny. Potem niestety koszty tego ponosi całe społeczeństwo, gdyż wciąż wiele osób zgłasza się z problemami już w bardzo zaawansowanym stadium. Wtedy leczenie jest długotrwałe, kosztowne, mniej efektywne i często skazane na porażkę. To są większe koszty, finansowe, ale także społeczne. Dlatego tak naprawdę obecnie ta profilaktyka jest na bardzo słabym poziomie i tak naprawdę wciąż za mało się robi, by to faktycznie zmienić. Tutaj więc trzeba by zacząć od wprowadzenia nowych możliwości dbania o to, by pieniądze na profilaktykę były faktycznie wykorzystywane w należy ty sposób, niestety tak często nie jest.

Trzeba więc mieć zawsze świadomość tego, z eta postawa pacjentów z czego wynika. Z profilaktyką trzeba dotrzeć przede wszystkim do szczególnie narażonych grup – do osób z małych miejscowości, biednych, słabo wykształcanych itd. To takie osoby na ogół są potem najbardziej zagrożeniowe tym, że niestety u nich te czynniki ryzyka są wykrywane na najpóźniejszym, zaawansowanym stadium. Dlatego możliwości wyleczenia są nikłe. Trzeba więc zdawać sobie sprawę z tego, jakie są czynniki ryzyka i jak przeciwdziałać tego typu problemom, by faktycznie udało się uzyskiwać najlepsze efekty leczenia. Suplementy nie są najlepszym rozwiązaniem, podobnie jak leki bez recepty. Mogą być one nawet szkodliwe, brane w nadmiarze mogą faktycznie zaszkodzić, poza tym przede wszystkim nie rozwiązują przyczyn problemu.