Sposoby na chore gardło

4.7/5 - (4 votes)

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z uciążliwym bólem gardła, które obawia się swędzeniem i pieczeniem. Chore gardło uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, osłabia organizm i utrudnia swobodne porozumiewanie się z innymi ludźmi. Nie każdy ma czas na wizytę u lekarza rodzinnego, inni natomiast podchodzą lekceważąco do przeziębienia czy infekcji i próbują samodzielnie zwalczyć wirusy i bakterie, które zaatakowały organizm. Oczywiście najlepszym sposobem walki są naturalne preparaty, które nie wywołują skutków ubocznych i w przeciwieństwie do produktów farmaceutycznych nie osłabiają organizmu. Wielu lekarzy zaleca w pierwszej kolejności, aby pacjent spróbował zwalczyć chorobę stosując domowe sposoby, a dopiero gdy one nie przynoszą efektów, przepisywane są odpowiednio dobrane leki, a w ostateczności włączane są antybiotyki.

Domowych sposobów zwalczania bólu gardła jest wiele. Ulgę i poprawę samopoczucia przynosi częste płukanie gardła wodą z solą. Roztwór z soli pomaga skutecznie wypłukać bakterie z gardła. Podobnie działa również rosół, który nie tylko rozgrzewa, wzmacnia i nawilża chore gardło, ale także pomaga odkazić i działa przeciwzapalnie. W czasie przechodzenia różnego rodzaju infekcji bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, pomagają one wypłukać toksyny z organizmu, nawilżają śluzówkę, a także chronią przed odwodnieniem organizmu.

Ostre bóle gardła można szybko zwalczyć przy pomocy miodu. Właściwości lecznicze miodu są znane od dawna. Dostępny jest miód malinowy, rzepakowy, tymiankowy, lawendowy i wiele innych. Najbardziej znany jest jednak miód lipowy. Miód najlepiej rozpuścić w przegotowanej wodzie i wypić. Można także dodać go do ciepłego mleka. Pomaga on zwalczyć stan zapalny, a także rozgrzewa organizm.

Właściwości bakteriobójcze posiada także dobrze nam znany czosnek, jednak z uwagi na nieprzyjemny i intensywny zapach jest rzadziej stosowany przy bólach gardła. Jeśli jednak zapach nam nie przeszkadza, zaleca się kanapki z rozgniecionym czosnkiem albo gorący napój, w którego skład wchodzi mleko, miód, imbir oraz czosnek. Przy bólach gardła nie zaleca się cytryny. I chociaż herbaty z cytryną są zdrowe z uwagi na zawartość witaminy C w cytrynie, to w przypadku bólów gardła jeszcze bardziej podrażniają zainfekowane gardło. Warto także pić ziołowe herbaty, które nawilżają, łagodzą objawy zapalenia gardła i rozgrzewają. Herbaty z lipy, pokrzywy, czarnego bzu oraz szałwii są skutecznym lekarstwem na chore gardło. Zaleca się także picie herbat malinowych, szczególnie dzieciom. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie dropsów na gardło. Łagodzą one objawy, wspomagają leczenie, nawilżają, a także stymulują wydzielanie śliny w jamie ustnej i oczywiście dezynfekują gardło. Najlepsze są dropsy które zawierają olejki mentolowe lub eukaliptusowe. Podobnie działają dostępne w aptekach różnego rodzaju spraye i aerozole. Skuteczne są także cukierki ziołowe, a nawet zwykłe landrynki. Jeśli oprócz bólów gardła dokucza nam także uciążliwy kaszel, możemy zastosować syropy malinowe, albo samemu taki przyrządzić z cebuli i cukru.

Przy leczeniu domowymi sposobami różnych dolegliwości bardzo ważny jest odpoczynek oraz wygrzanie i wypocenie organizmu. Warto zatem na kilka dni położyć się do łóżka, porządnie wyspać, unikać wysiłku a także kontaktu np. z komputerem czy telewizorem. Odpowiednie leczenie i wypoczynek na pewno pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.