Pigułki antykoncepcyjne – mity i fakty

Rate this post

Na temat pigułek antykoncepcyjnych zdążyło powstać mnóstwo mitów, które mają odstraszyć kobiety od ich barania. Pytanie tylko brzmi: dlaczego? Przecież nie są najgorszym sposobem zapobiegania nieplanowanej ciąży i przecież nie wyrządzają żadnych większych szkód w organizmie, oczywiście pod warunkiem, że są brane wedle zaleceń i pod kontrolą lekarza. Przyjrzyjmy się tym najpowszechniejszym bajkom towarzyszącym już od wielu lat przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych:

  • nieuregulowany porost oraz wypadanie włosów. Czytając różnego rodzaju fora dotyczące brania pigułek antykoncepcyjnych można dowiedzieć się, że każda niemal pani doznała zjawisk ubocznych w postaci wypadania włosów z głowy, a wyrastania ich na przykład nad górną wargą, na rękach czy też na udach. Dla każdej ceniącej sobie piękny i kobiecy wygląda taka opinia będzie co najmniej przerażająca i na pewno zniechęcająca do zdecydowania się na antykoncepcję hormonalną. A jak to wygląda w rzeczywistości? Otóż dobrze dobrane pigułki antykoncepcyjne nie wywołują takich dolegliwości, a jeśli już w jakikolwiek sposób działają na włosy, to tylko w pozytywny – wzmacniają je, sprawiają, że stają się piękne i lśniące.
  • wypryski na twarzy – to także mit – oczywiście przy właściwie dobranych pigułkach. Biorąc pod uwagę, że niedoskonałości skóry powstają wtedy, kiedy w organizmie przekroczona zostaje dawka hormonów właściwych dla płci przeciwnej w przypadku zażywania damskich hormonów, które zawarte są w tabletkach, wypryski wręcz znikają pozostawiając gładką cerę.
  • trwałe uszkodzenia układu rodnego i możliwość wystąpienie bezpłodności po odstawieniu pigułek – takie przypadki występują bardzo rzadko i wyłącznie przy niekontrolowanym przez lekarza przyjmowaniu. Generalna tendencja jest taka, że dawka hormonów zawartych w pigułce ma nie wpływać i nie wpływa niszcząco na układ rozrodczy. Wręcz zdarza się, że pigułki leczą niewykrywalne przy regularnych badaniach mięśniaki czy też guzy i pozwalają w przyszłości kobiecie urodzić dziecko. Często zdarza się także, że kobieta przyjmująca pigułki zachodzi w ciąże mnogie i rodzi na przykład bliźnięta czy też trojaczki.

Reasumując – nie należy przejmować się stereotypami w kwestiach lekarskich, bynajmniej nie należy także szukać wiedzy w tych tematach na formach internetowych czy też wśród znajomych. Obok takich opinii można bowiem znaleźć tam także mnóstwo innych – znacznie bardziej absurdalnych, takich jak chociażby leczenie grzybicy pochwy poprzez wkładanie do niej czosnku czy też niezalecane podmywanie się podczas całej ciąży. Po porady dotyczące zdrowia zwracajmy się wyłącznie do naszego lekarza to wyłącznie z nim poruszajmy kwestie profilaktyki oraz przyjmowania jakichkolwiek leków. Pamiętajmy także, że nasza apteczka, to tylko i wyłącznie nasza sprawa. To, że posiadamy lekarstwa, które na nas działają w określony sposób, nie znaczy że pomogą komuś innemu. A co do antykoncepcji hormonalnej – z pewnością to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych sposobów na planowanie rodziny.