Wiele z osób ma na swojej skórze pieprzyki lub też brodawki. Czy należy się tym martwić? Oczywiście tylko w niektórych przypadkach. Większość naszych pieprzyków, czy znamion ma zerową szansę stać się kiedykolwiek nowotworem. Nie należy jednak bagatelizować niepokojących zmian skórnych, ponieważ może to doprowadzić do wystąpienia np raka podstawnokomórkowego, który należy do najczęściej występujących chorób dotykających skórę.
Czym jest rak podstawnokomórkowy?
Jest najmniej groźnym rakiem ze wszystkich nowotworów, dającym się stosunkowo łatwo usunąć przez dokonanie wycięcia. Rak podstawnokomórkowy jest nowotworem łagodnym, nie dającym przerzutów, dlatego charakteryzuje się złośliwością miejscową. Może wystąpić w każdym miejscu naszego ciała. Najłatwiej usunąć go z miejsc takich jak okolice tułowia oraz kończyn dolnych, a to z uwagi na pozostającą po wycięciu bliznę, która nie stanowi zbytniego defektu kosmetycznego. W przypadku twarzy, często oprócz wycięcia jest również potrzebna korekta plastyczna z uwagi na szpecącą bliznę.
Jak rozpoznać rak postawnokomórkowy?
Najlepszym sposobem rozpoznania raka jest zgłoszenie się na badanie do dermatologa, a on będzie mógł zlecić pobranie materiału ze zmiany skórnej. Gdy zauważymy na naszej skórze, że nasza zmiana skórna jest pokryta owrzodzeniem lub jej okres gojenia się przeciąga, należy niezwłocznie zgłosić to odpowiedniemu lekarzowi. W celu przeciwdziałania rakowi jest zaniechanie nadmiernego przebywania na słońcu, ponieważ dzięki temu rak może się rozwijać.
Kiedy, więc możemy mieć do czynienia z nowotworem?
Występuje kilka zmian skórnych, które mogą świadczyć o wystąpieniu raka. Wśród nich możemy wyliczyć:
- znamiona zwiększające swą średnicę,
- znamiona o nierównych zabarwieniu,
- znamiona spotykane w nietypowych miejscach jak narządy płciowe, wargi, czy podeszwy stóp,
- pojawiające się wydzielanie różnych substancji wypływających ze znamion,
- wzmożona aktywność ogniskowa miejsc znamionowych,
- zmiany chropowatości skóry
Jak uchronić się przed nowotworem skóry?
Jedyną możliwością w ochronie przed rakiem jest stałe doglądanie zmian skórnych oraz usuwanie ich w chwili niepokojących objawów. Podczas usuwania zmiany skórnej, usuwana jest cała zmiana, a nie jej tylko część. Nie należy obawiać się zbytniego bólu, gdyż odpowiednio przeprowadzony zabieg i środki znieczulające zniwelują jego działanie do minimum. W czasie poboru próbki zmiany, należy pobierać ją z niewielkim kawałkiem skóry zdrowej. Jeśli znacząco odwleka się z usunięciem nowotworu może doprowadzić to do wystąpienia groźniejszej formy nowotworu dającej przerzuty mogące doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Ważne jest więc szybkie przeciwdziałanie rozwojowi raka przez robienie okresowych badań, które pozwolą przeciwdziałaniu rozwojowi nowotworu, zanim będzie za późno.