Jak radzić sobie z obrzękiem

4.5/5 - (4 votes)

Wiele owadów takich jak szerszenie, osy, pszczoły, czy trzmiele powoduje dotkliwe użądlenia, które dosyć często są dla nas źródłem uporczywego bólu. Najczęściej w miejscu ataku przez owada występuje rumiany obrzęk a wraz z, nim towarzyszący ból oraz pieczenie zazwyczaj utrzymujące się nawet 48 h. W przypadku, gdy występujący obrzęk utrzymuje się dłużej, wtedy mamy do czynienia z silnym uczuleniem lub zakażeniem jadem błonkówek. W łagodnej formie występuje pokrzywka, czyli miejscowe swędzenie spowodowane zmianami obrzękowymi w postaci bąbli podobnych jak w przypadku poparzenia przez pokrzywę. Obrzęk może pojawiać się w miejscach śluzówek powodując tym samym problemy z układem oddechowym oraz występującymi objawami lęku oraz choroby. W przypadkach silnego stanu zapalnego mogą również występować zawroty głowy, nudności, częsta utrata przytomności oraz uciski w klatce piersiowej prowadzące do niewydolności krążeniowo – oddechowej, która odpowiednio nie wykryta może doprowadzić do zgonu.

Nie należy, więc lekceważyć pierwszych występujących objawów, gdy wystąpi obrzęk. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w błonę śluzową gardła prowadzące do zatkania światła krtani uniemożliwiając oddychanie. W tym przypadku niezbędne jest udrożnienie oddychania w przeciwnym wypadku prowadzi do bolesnej śmierci ofiary przez uduszenie. Najszybszą pomocą w tym przypadku jest podania zimnej substancji jak lód, czy zimnego napoju w celu ograniczenia lub zapobiegnięciu wystąpienia obrzęku. W przypadku użądleń przez owady błonkoskrzydłe może czasem dochodzić do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego szczególnie u osób bardzo wrażliwych na jad owadów. W skutek użądleń może dochodzić do spadku tętniczego kwi, a co za tym idzie prowadzić do zapaści z utrata przytomności.

Jak postępować po użądleniach?

W przypadku użądleń postępowanie przebiega w ten sam sposób. Miejsce, w którym wystąpił obrzęk należy obłożyć okładem z zimnego lodu lub cieczy, co znacząco obniży powstawanie stanu zapalnego po użądleniu. Warto też jest zastosować preparaty zawierające glikortysteroidy, które zahamują występujący obrzęk oraz towarzyszący mu świąd. W przypadkach długotrwałego występowania miejsc zapalnych należy zastosować leczenie farmakologiczne.W przypadkach silnych ukąszeń np przez szerszenia należy skontaktować się z lekarzem w przeciągu godziny, ponieważ z uwagi na siłę jadu może dojść do poważnego wstrząsu i niezbędne może być podanie adrenaliny strzykawką. Każda osoba silnie uczulona na jad owadów żądlących powinna zaopatrzyć się w zestaw przeciwwstrząsowy zawierający adrenalinę w ampułostrzykawce, glikortysteroid oraz lek antyhistaminowy. Każda osoba uczulona na jad powinna też przejść specjalne szkolenie przeprowadzone przez personel w celu prawidłowego używania ampułostrzykawki.