Czarny bez

Rate this post

Już nasze babcie wiedziały o zdrowotnych właściwościach jakie posiada czarny bez. Prowadzone badania przez wiele instytutów również potwierdziły jego zdrowotne właściwości.

Czym jest czarny bez?

Jest to krzew rosnący niemal wszędzie. W medycynie oraz w domach stosowany jest ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. W zastosowaniu wszystkie elementy są użyteczne zaczynając od liści, które bogate są w witaminę C oraz karoten i kwasy organiczne, przez kwiaty, a na owocach kończąc.

Na co liście czarnego bzu?

Liście świetnie sprawdzą się na napary w przypadku stanów zapalnych oczu, obrzęków powiek oraz cieniami. Dzięki właściwościom przeciwwirusowym świetnie sprawdzą się na skórę z wypryskami oraz trudno gojące się rany. W tym przypadku z liści przyrządza się napar, którego przygotowuje się.

W czym pomogą kwiaty czarnego bzu?

W przypadku kwiatów, zbieramy je w początkowej fazie czerwca, gdy kwiatostany będą już rozwinięte. Ścinając całe baldachy musimy je później umieścić w przewiewnym i zaciemnionym miejscu. Kwiatostany możemy spożywać w formie placków lub w postaci syropu. Kwiaty czarnego bzu zawierają duże ilości flawonoidów. Idealnie sprawdzają się w przypadkach kataru, kaszlu oraz pozostałych przeziębieniach, a tak, że mają silne działanie moczopędne. Kwiaty wpływają również na uszczelnianie naczyń włosowatych przez zwiększenie ich elastyczności. Kwiaty bzu świetnie też sprawdzą się jako naturalny kosmetyk, który w połączeniu z substratami mleka będzie substancją odmładzającą naszą skórę oraz likwidującą stany przeciwzapalne oraz obrzęki.

Czarny bez, a jego owoce

By móc korzystać z dobrodziejstw owoców musimy poczekać , aż będą w pełni dojrzałe, co przypada na przełom sierpnia i września. Podczas zbierania owoców na dziko rosnących bzach musimy pamiętać, by zostawić ich trochę dla ptactwa, które przed odlotem przeczyszcza sobie krew. Owoce same w sobie posiadają właściwości antyoksydacyjne, czyli posiadają zdolność do wiązania wolnych rodników. Z owoców czarnego bzu przygotowuje się przetwory. Powidła przygotowane z owoców czarnego bzu sprawdzą się w walce z wrzodami oraz z silnymi zaparciami. Oprócz powideł, z owoców możemy przygotować również soki albo po prostu ususzyć. Przetwory z owoców możemy stosować w przypadku niestrawności oraz różnych bólach, gdy chcemy oczyścić nasz organizm.

Przeciwwskazania

Stosując czarny bez, musimy pamiętać,że jest rośliną również toksyczną, ponieważ zawiera duże ilości glikozydu cyjanogennego, które w organizmie człowieka przemienia się w cyjanowodór, który może być odpowiedzialny za zahamowanie transportu tlenu do tkanek z krwi. W przypadku, gdy poddamy go obróbce cieplnej lub suszeniu, zablokujemy jego właściwości czynne. Najbezpieczniejsza formą przyjmowania czarnego bzu będą, więc soki i powidła oraz dostępne również w aptece tabletki zawierające ekstrakty z czarnego bzu.