Badania obrazowe i ich wartość w diagnostyce zmian w piersiach

Rate this post

Wiele kobiet ma już dużą świadomość tego, jak ważne jest obserwowanie wszelkich zmian, jakie zachodzą w piersiach – niestety coraz więcej zdarza się zachorowań na raka piersi. Nie jest tak, że ryzykiem są obciążone tylko kobiety, które mają genetyczne uwarunkowania, choć oczywiście u nich ryzyko jest bardzo duże. One powinny być szczególnie przeczulone na to. Jednak wiele kobiet, które zachorują na raka, są to kobiety, które są pierwsze w rodzinie z takim przypadkiem. Nie jest więc to tak naprawdę czynnik wykluczający. Już młode kobiety powinny mieć świadomość, jak ważna jest kontrola swoich piersi.

Takie samobadanie powinny umieć przeprowadzić już kobiety po 20 roku życia. To ważne dlatego, że właśnie bardzo dużo zmian – na szczęście prawie w stu procentach przypadków są to zmiany niegroźne i nienowotworowe – jest właśnie wykrywanych u kobiet młodych i bardzo młodych. U nich bardzo małe jest ryzyko, że wykryte zgrubienie czy guzek to powód do niepokoju na tle onkologicznym, jednak zawsze, mimo to, taka zmiana, jeśli się pojawi, powinna być obserwowana, zawsze jest też ona powodem do skierowania przez ginekologa pacjentki na badanie obrazowe – w przypadku młodych kobiet jest to badanie usg. Mammografię zaś z kolei można wykonywać właściwe dopiero u kobiet powyżej 35 roku życia, a i tak jest to w dużej mierze uzależnione nie tyle od ich wieku, co od budowy piersi. Tkanka gruczołowa przeważa w piersiach u młodych kobiet. Dla nich więc lesze z badań obrazowych jest badanie usg. Pozwala ono dokładnej zobrazować ewentualne zmiany i wykluczyć, że mają niepokojący charakter.

Wiele młodych kobiet ze strachem pewnego dnia odkrywa, że wyczuwają w swojej piersi zgrubienie, nawet całkiem spore guzki. To nie jest to powód do niepokoju, ale jest to powód do udania się na badanie lekarskie. Badanie usg można przeprowadzić w gabinecie radiologicznym. Może być przeprowadzone przez ginekologa albo lekarza radiologa. Wynik badania jest znany od razu – lekarz, zanim przystąpi do dbania, pyta pacjentkę o takie kwestie, jak data ostatniej miesiączki – zalecane jest, by u kobiet miesiączkujących takie badanie przeprowadzać na początku cyklu, kilka dni po okresie, do połowy cyklu w zasadzie. Potem taki obraz może – choć nie musi – być mniej dokładny. To w dużej mierze zależy od budowy piersi, do zmian, cyklu, od zmian hormonalnych – każda pacjentka pod tym względem jest ona, dlatego nie wszyscy lekarze mają takie zalecenia. Inne pytania mogą dotyczących historii chorób w rodzinie – jeśli u pacjentki widoczna jest jakaś zmian, ma ona przy tym obciążenie genetyczne – to nawet niegroźna zmiana może być zalecana do dalszej obserwacji, a nawet do badania zwanego biopsją. W wielu przypadkach jest tak, że lekarz, po zaobserwowaniu takiej zmiany, która nie wydaje się niepokojąca, nie ma żadnych niepokojących oznak – może po prostu zalecić badanie kontrolne za kilka miesięcy. Taka zmiana może po tym czasie zniknąć. Tak dzieje się bardzo często. Dlatego nie jest to powód do niepokoju.