Jak możemy pomóc naszej wątrobie

5/5 - (3 votes)

Wątroba należy do największych narządów w organizmie człowieka. Wśród funkcji, które pełni możemy znaleźć dbanie o prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego oraz wydzielniczego. Pełni również ważną rolę w metabolizmie białek,tłuszczy oraz węglowodanów. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że również wątroba dotykana jest przez różne choroby oznaczające się objawami takimi jak mdłości, kłucia, czy wzdęcia.

Jak możemy sobie poradzić w takich przypadkach?

Najlepszym sposobem w leczeniu choroby wątroby jest stosowanie diety. Podczas leczenia musimy przestrzegać wielu wytycznych, by nasza wątroba wróciła do prawidłowego funkcjonowania. Nie należy, więc spożywać dużych ilości ciężkich potraw zawierających duże ilości tłuszczy, nie spożywać alkoholu oraz nie przejadać się. Zaleca się również unikanie papierosów, ponieważ ich dym oprócz uszkodzeń płuc również wpływa na pogorszenie się wątroby. W naszej diecie powinno znaleźć się gruboziarniste pieczywo, duże ilości warzyw i owoców bogatych w witaminy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Wskazuje się, że liczba posiłków również ma znaczenie. Gdy podzielimy nasze posiłki na 4-5 części, to nasza wątroba będzie miała znacznie łatwiejsze zadanie w pozyskiwaniu wartości odżywczych i w wydalaniu, niż ma się to w przypadku dwóch wielkich porcji.

Jak wspomóc wątrobę?

Nasza wątroba w swojej pracy może być wspomagana na bardzo wiele sposobów. Oprócz środków farmakologicznych dostępnych na rynku, wątroba może być wspomagana wieloma naparami z roślin zielnych. Pierwszym wspomagaczem naszej wątroby jest mięta pieprzowa. Jej liście wspomagają organizm w produkowaniu żółci oraz dzięki właściwościom przeciwskurczowych stosuje się nią również na owrzodzenia dwunastnicy i żołądka. Kolejnym wspomagaczem ogólnodostępny korzeń mniszka lekarskiego. Popularny mlecz sprzyja zwiększeniu apetytu oraz wydzielaniu żółci i soków trawiennych. Dzięki mniszkowi nasza wątroba nie jest magazynem tłuszczów, ponieważ skutecznie zapobiega ich osadzaniu. Jednym z najbardziej cenionych ziół we wspomaganiu wątroby jest kwiat kocanki piaskowej, dzięki któremu są stymulowane komórki wydzielające żółć oraz uszczelnione zostają naczynia krwionośne. Kolejnym ziołem wspomagającym naszą wątrobę jest kora kruszyny. Odpowiada za aktywację ruchów robaczkowych jelita grubego oraz ma właściwości żółciopędne. Kora jest też stosowana przy odkażaniu przewodu pokarmowego. Wątroba może być również wspierana przez ziele dziurawca, majeranek, kminek oraz nasiona czarnuszki.

Czy tylko dieta i środki lecznicze wspierają naszą wątrobę?

Oczywiście, że nie. Duży wpływ na dobry stan wątroby ma ruch fizyczny. Brak ruchu lub mała aktywność sprzyja wystąpieniu choroby wątroby. Dlatego ważne jest, byśmy stale się ruszali. Szczególnie zaleca się to osobom, które mają pracę biurową wymagającą od nich wielogodzinnego siedzenia.