Suplementy diety

Rate this post

Jeśli trapi Cię poranna sztywność ciała lub masz problemy z chodzeniem po schodach, to prawdopodobnie pojawiły się u Ciebie problemy ze stawami. W tym przypadku czas pomyśleć o aktywności ruchowej oraz stosować suplementy. W dawnych czasach schorzenia chrząstki stawowej dotyczyły zazwyczaj osób w podeszłym wieku. Obecnie na problemy ze stawami cierpią osoby w każdej grupie wiekowej, co zazwyczaj jest spowodowane wystąpieniem choroby zwyrodnieniowej. Najczęściej choroba zwyrodnieniowa dotyka chrząstki stawowej, na którą cierpią osoby o bardzo dużej aktywności fizycznej. Wystąpienie bólu oraz różnego rodzaju dźwięków podczas chodzenia nie zawsze pojawia się od razu, co powoduje późniejsze rozpoznanie zmniejszające możliwość szybkiego leczenia.

Dlaczego chrząstka stawowa stanowi problemem?

Chrząstka stawowa odpowiada za naturalną amortyzację naszych stawów ułatwiającą płynne poruszanie się. W skutek upływu lat traci swą sprężystość oraz grubość. Zawarty płyn wewnątrz traci swą jakość powodując mniejszy poślizg powodując tym samym problemy nawet z najprostszymi czynnościami. Wskutek intensywnego życia oraz nadwagi i stresu coraz częściej jest to problem osób młodych.

Jak zapobiegać problemom stawowym?

Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie względnej aktywności fizycznej oraz prawidłowej wagi ciała, która znacząco wpływa na przeciążanie stawów. W zachowaniu prawidłowego funkcjonowania stawów znacznie mogą przyczynić się suplementy diety przeznaczone do ochrony stawów. Uzupełnianie minerałów i innych niedoborów stanowi w dzisiejszych czasach ważny element naszej diety. Wśród substancji pomocnych naszym stawom możemy znaleźć glukozamine oraz chondroityne, które stanowią idealne źródło pokarmu dla naszych stawów oraz swoiste smarowidło. Suplementy takie jak kolagen, jest jednym z podstawowych źródeł białka tkanki łącznej, która stanowi składnik ścięgien. Kolagen jest jedną z najbardziej potrzebnych substancji w naszym organizmie, której niedobór powoduje większą podatność na urazy stawów. Inne substancje takie jak likopen oraz cynk również wspomagają pracę całego układu ruchowego. Należy pamiętać, że suplementy pomagają w zatrzymywaniu procesów zwyrodnieniowych, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się zdrowymi stawami wolnymi od dolegliwości, ale nie są jedynym źródłem zdrowego układu ruchowego. Oprócz typowych suplementów ważne jest dostarczanie naszemu organizmowi witamin takich jak witamina C, która odpowiada za prawidłowe wydzielanie kolagenu oraz witamina D, która odpowiada za przyswajanie ważnego do prawidłowej budowy kości wapnia oraz fosforu. Oprócz tych witamin, pozytywny wpływ na nasze stawy ma witamina B, która jest dobrym przeciwutleniaczem, który znacznie poprawia stan naszych kości, a co za tym idzie poprawi nasz komfort.