Naturalne sposoby leczenia bólu

Rate this post

Ból to zawsze objaw tego, że w organizmie dzieje się coś złego. Radzić sobie można z nim na wiele różnych sposobów. Wiele osób sięga po prostu po tabletki przeciwbólowe, które działają szybko i skutecznie. Mogą jednak powodować szereg skutków ubocznych. O wiele zdrowiej jest zastosować naturalne metody: termy, lecznicze kąpiele i wody.

Kąpiel w wodzie solankowej

Mikroskładniki, które zawarte są w solance odkładają się w naskórku. Następnie przenikają stąd do chorych narządów. Warto podkreślić, że działanie trwa nie tylko w trakcie samej kąpieli, ale również po jej zakończeniu. Istotne jest jednak, aby wychodząc z wanny nie spłukiwać ciała czystą wodą. Kąpiele w wodzie solankowej doskonale pomagają na bóle stawów i kręgosłupa. Są skuteczne także po przebytych urazach i kontuzjach – przyspieszają powrót do zdrowia. Doskonale zmniejszają stan zapalny, niwelują napięcie mięśni, rozluźniają. Wskazuje się na dwa rodzaje kąpieli solankowych: częściowe oraz całkowite. W pierwszym przypadku ciało zanurzone zostaje aż po samą szyję, w drugim zaś moczone są jedynie te części ciała, które chcemy wyleczyć.

Nasiadówki z borowiną

Torf, który stosowany jest do wykonywania kąpieli borowinowych, obfituje w wyjątkowo cenne składniki mineralne. Borowina wykazuje działanie przeciwzapalne i rozgrzewające. Sprawdza się między innymi przy dolegliwościach kobiecych, rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle kręgosłupa lędźwiowego. Można przygotowywać z niej nie tylko nasiadówki, ale również kąpiele oraz okłady. Te ostatnie poleca się szczególnie przy bólach stawowych.

Zabiegi siarczkowe

Zaleca się je zwłaszcza w przypadku bólu pochodzenia zwyrodnieniowego oraz reumatycznego. Ulgę przynoszą również osobom borykającym się z dyskopatią. Zmniejszają nie tylko ból, ale skutecznie poprawiają ruchomość stawów.

Lecznicze działanie term

Woda termalna oddziałuje nie tylko poprzez ciepło, ale również zawarte w niej składniki mineralne. Do tych o największym stężeniu zalicza się fluor, krzem oraz sód. Ciepło sprawia, że o wiele łatwiej przenikają one w głąb skóry i docierają do objętych chorobą miejsc. Kto powinien korzystać z kąpieli termalnych? Zaleca się je przede wszystkim osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Doskonale rozluźniają one także spięte mięśnie i przynoszą ulgę w przypadku bólów stawowych. Mało osób wie, że pomagają też przy chorobach nerek oraz pęcherza – wykazują działanie rozkurczowe.

Kuracja wodami leczniczymi

Krenoterapia, czyli picie wód leczniczych, dostępna jest w specjalistycznych uzdrowiskach. Wśród miejsc, które słyną z takiej metody leczenia wymienić należy przede wszystkim Krynicę Zdrój. Wody lecznicze różnią się działaniem, które uzależnione jest od zawartych w nich składników. Osoby borykające się z chorobami przewodu pokarmowego powinny sięgać po wody Zuber oraz Franciszek. Choroby dróg moczowych oraz nerek to z kolei Jan, Józef oraz Marysieńka. Obecnie wody te można coraz częściej kupić w aptekach. Zanim jednak zaczniemy je spożywać należy skonsultować się z lekarzem.