Cukrzyca to nie wyrok

Rate this post

Cukrzyca to choroba, na którą każdego dnia zapadają tysiące osób na całym swiecie. Według WHO choroba ta osiągnęła już status epidemii na skalę globalną. Życie z nią na pewno niesie ze sobą wiele niedogodności, które trzeba po prostu zaakceptować i nauczyć się z nimi żyć.

Wyróżniamy dwa typy cukrzycy. Typ 1 dotyka ludzi młodych. Chorzy na ten typ muszą wykonywać zastrzyki z insuliny, która ze względu na uszkodzenie komórek trzustki nie jest wytwarzana przez organizm. W przypadku cukrzycy typu 2, insulina co prawda jest wytwarzana, ale nie może być prawidłowo wykorzystywana przez organizm. Zapadają na nią głównie osoby starsze. Często może być wywołana nieprawidłową dietą i stylem życia. Oprócz zastrzyków leczenie odbywa się również przy udziale leków doustnych, które pobudzają wytwarzanie insuliny, a zmniejszają stężenie glukozy we krwi.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie objawów cukrzycy, jest zdrowa dieta. Odpowiednie odżywianie to bardzo ważna kwestia. Niezdrowy jadłospis może nawet nasilić chorobę i przysporzyć bardzo niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych. Zgodnie z dewizą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dzięki odpowiednio zdrowej diecie możemy nawet powstrzymać wystąpienie u nas tej groźnej choroby. Rozwojowi cukrzycy typu 2 sprzyja dieta bogata w cukier, tłuszcze zwierzęce, słodycze, a nawet białe pieczywo i owoce, które są źródłem węglowodanów prostych. Warto natomiast spożywać ryby, szpinak, sałatę, chude mięso, olej sojowy, mleko o niskiej zawartości tłuszczu oraz przetwory mleczne. Warto polubić niskowęglowodanowe warzywa i owoce. Oczywiście każdy ma inny organizm i inaczej przyswaja pewne produkty, dlatego dietę najlepiej ustalić ze specjalistą. Oprócz zdrowego odżywiania ważna jest również aktywność fizyczna. Pomaga ona nie tylko zachować dobre samopoczucie, ale również pozbyć się otyłości, która należy do czynników powodujących cukrzycę typu 2. Nawet 30 minut wysiłku fizycznego o umiarkowanym tempie każdego dnia pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę. Kolejną ważną kwestią, o której wielu ludzi zapomina jest dostarczenie sobie odpowiedniej ilości snu. Za krótki sen może prowadzić do zmniejszenia wrażliwości tkanek na insulinę. Jeśli często zarywamy noce, przyczyniamy się do rozwoju cukrzycy. Nie tylko leki, ale również naturalne środki mogą pomóc w zwalczaniu objawów cukrzycy. Warto sięgać po ziołowe napary z ziół takich jak: rumianek, czosnek niedźwiedzi, czy wiesiołek. Mogą one pomóc w obniżeniu poziomu glukozy we krwi. Zbawienna okazać może się nawet zwykła woda, która również zbija poziom glukozy.

Cukrzyca to choroba, która dotyka miliony ludzi. Jednak wykrycie tej choroby nie musi okazać się wyrokiem. Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i przestrzeganie zaleceń lekarzy z pewnością poprawią jakość życia. Cukrzycę można nie tylko leczyć, ślę również jej zapobiegać. Należy pamiętać o tym, że sami też mamy wpływ na swoje zdrowie.