Jak radzić sobie z ranami

5/5 - (6 votes)

Lato to czas naszego odpoczynku oraz naszych dzieci od szkoły. Jest to czas podróży, całodniowych zabaw oraz wypoczynku. Nasze dzieci latem będą więcej czasu spędzać na spacerach, czy placach zabaw, a wiele z nich pojedzie na kolonie w góry, nad morze lub za granicę. Niestety, podczas tego okresu nasze maluchy narażone są poważnie na liczne otarcia, zadrapania, urazy, czy rany. Jak, więc jako rodzic możemy, im pomóc, by, gdy stanie się, im krzywda usunąć ich ból?

Najważniejsze jest, by, gdy nasze dziecko dozna uszczerbku na zdrowiu nie wpadać w panikę, ponieważ dziecko widząc nasz strach samo zaczyna panicznie się bać. Dobrze jest, by zamiast siać panikę próbować obrócić całą sytuację w żart np., gdy dziecko spadło drzewa mówimy:, gdzie są te małpki za, którymi się wspinałeś? schowałeś je, czy uciekły na inne drzewo? Odwracając uwagę naszych dzieci sprawimy, że zapomną na moment o bólu i lecącej krwi, a my będziemy w tym momencie odpowiednio zareagować.

Jak opatrzyć dziecko, gdy jest rana?

W pierwszej kolejności musimy założyć, że podczas przerwania płatu skórnego mogło dojść do zakażenia bakteriami, dlatego powinniśmy najpierw oczyścić ranę pod bieżącą wodą, a następnie zdezynfekować. Rana naszego malucha powinna być dezynfekowana specjalnym płynem do ran również dostępnym w postaci spreju. W przypadku dzieci użycie jodyny, spirytusu, czy też wody utlenionej mogło wywołać uczucie jeszcze większego bólu, które sprawiłoby, że nasz maluch płakałby jeszcze głośniej. Oczywiście, jeśli nie mamy takiego płynu, tradycyjne środki muszą wystarczyć. Na powierzchowne rany wystarczy, że założymy zwykły plaster lub w wersji kolorowej przygotowanej specjalnie dla maluchów. W przypadku, gdy rana naszego malucha jest głębsza, możemy użyć specjalnego żelu przyspieszającego gojenie skaleczeń. Jeśli nasze dziecko ma ranę bardzo głęboką oraz poważnie zabrudzona powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do chirurga. W przypadkach, gdy rana powstała w skutek zabrudzenia ziemią, przez zardzewiały gwóźdź lub przez pogryzienie przez zwierzę, chirurg po oględzinach sprawdzi, czy należy ją szyć oraz zastosuje zastrzyki przeciwko tężcowi lub, gdy rana wynikła w wyniku pogryzienia, wtedy zastrzyki przeciwko wściekliźnie.

Jak uniknąć powstania blizny?

Gdy rana naszego dziecka się goi może dojść, do wystąpienia blizny w miejscu skaleczenia. Szczególnie, gdy miała, by wystąpić na twarzy lub innym widocznym miejscu. Dzięki rozwojowi medycyny, taka rana może zostać wyleczona bez powstania blizny przez użycie specjalnych preparatów jak żele lub opatrunki silikonowe. Gdy jednak odstrasza nas ich cena możemy zaopatrzyć się w specjalne kremy, które wykazują tez sporą skuteczność w walce z bliznami. Jeśli jadąc z naszym dzieckiem na wakacje odpowiednio się zaopatrzymy, to nawet najgorsza rana, czy otarcia nie przeszkodzą nam wspólnie cieszyć się latem.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem specjalizującym się w sprzedaży nici chirurgicznych – madens.pl.