Jak radzić sobie z kacem – sposoby na kaca

5/5 - (4 votes)

Wybierając się na imprezy towarzyskie, często pijemy spore ilości alkoholu, co może spowodować u nas następnego dnia syndrom dnia drugiego, zwany jako kac. Choroba ta spowodowana jest zatruciem naszego organizmu przez duże ilości stężonego etanolu, który pod wpływem czasu stopniowo się uwalnia powodując zdrowienie chorego. Długość trwania zazwyczaj uzależniona jest od sprawności działania naszej wątroby i szybkości z jaką poradzi sobie z przetworzeniem aldehydu octowego w niegroźny toksycznie kwas octowy.

Jak chronić się, by kac nie zaatakował?

Obecnie występuje wiele metod i środków pozwalających uniknąć kaca. Najlepszym rozwiązaniem jest pić mało albo wcale. Jeśli zamierzamy pić alkohol powinniśmy ustalić górną granicę jego wypicia, której nie możemy przekroczyć. Należy, więc pić świadomie i nie dać ponieś się imprezowemu szaleństwu. Jeśli jednak nam się to nie uda, jedyną możliwością jaka nam zostaje są środki łagodzące objawiający się na drugi dzień kac.

Wśród środków niezastąpioną rolę odgrywa witamina C, która, będąc przeciwutleniaczem, niszczy wolne rodniki wywołujące stan stresu oksydacyjnego. Na liście środków wspomagający walkę z kacem znajduje się glukoza, która pomoże organizmowi w dostawie energii. Oprócz witaminy C i glukozy możemy jeszcze wymienić substancje takie jak witamina B, L-cysteina, L-glicyna oraz środki wzmacniające jak żeń – szeń. Bardzo ważne jest, by metabolizm podczas przetwarzania alkoholu był cały czas zwiększany, co pozwoli usunąć z organizmu wiele toksyn, które powstają wskutek przetworzenia przez wątrobę. Czym prędzej nasz alkohol wybędzie z organizmu, tym szybciej kac minie, a nasze samopoczucie znacznie się poprawi.

Kac, a objawy

Podczas wystąpienia kaca towarzysza nam pulsujący ból głowy, który ciężko jest zwalczyć przy pomocy tradycyjnych środków przeciwbólowych. Nie należy stosować ponadto środków na bazie paracetamolu, ponieważ wraz z alkoholem tworzy toksyczny metabolit. Najlepszym środkiem na puchnącą z bólu głowę jest kwas acetylosalicydowy. Należy pamiętać jednak, by nie przesadzić z dawkowaniem, ponieważ może spowodować krwawienie lub uszkodzenie błony śluzowej żołądka.

Kac powoduje również zachwianie gospodarki wodnej organizmu, dlatego istotne jest, by zażywać środki nawadniające, które dostępne są w każdej aptece w formie wygodnych saszetek. Podczas , gdy męczy nas kac, towarzyszą mu również rozdrażnienie oraz zmęczenie. Jest to spowodowane wypłukanym przez alkohol magnezem, którego uzupełnienie powinno przynieść kojącą ulgę. Najlepszym rozwiązaniem przy męczącym kacu jest zaopatrzenie organizmu w energię. Wystarczy spożyć jeden słodki posiłek, a już postawi nas na nogi podnosząc stężenie glukozy we krwi. W leczeniu suchości najlepiej spożyć witaminę C, która zmotywuje nas do przyjęcia płynów do organizmu.

Przeciwwskazania przy piciu alkoholu

Wybierając się na imprezę musimy upewnić się, czy leki, które bierzemy nie tworzą wespół z alkoholem toksycznych związków mogących prowadzić do uszkodzeń wątroby. Jeśli bierzemy takie środki powinniśmy odstawić je, jeśli to możliwe lub całkowicie nie pić alkoholu chroniąc nasz organizm przed uszkodzeniem i kacem.