Czosnek

Rate this post

Coraz częściej w aptekach spotykamy się z preparatami opartymi na dobrze znanym nam roślinach dostępnych w naszych domach. Jedną z takich roślin jest Allium sativum, czyli popularny czosnek. Jego zbawienny wpływ na organizm człowieka znany był już w starożytności, a wiedza o jego właściwościach leczniczych przetrwała aż do dzisiejszych czasów. Wzmianki o czosnku i jego właściwościach możemy znaleźć w obszernych publikacjach na temat zdrowia i odżywiania. W sezonach o zwiększonej zachorowalności na grypę, czosnek zawsze stanowi podstawowy środek w walce z chorobą. Obecnie jednak nie każdy wie, że nasze Allium sativum może być stosowane również w formie kapsułek oraz tabletek.

Dlaczego czosnek jest taki zdrowy?

Zasługą jest tu posiadanie przez czosnek wielu różnorodnych substancji czynnych. Świeże cebule czosnku zawierają pokaźne ilości alliiny, która pod wpływem uszkodzenia tkanek rozpada się na alicytynę, która jest silnym środkiem bakteriobójczym o intensywnym aromacie, gdyż nawet w małym stężeniu jest bardzo wyczuwalna. Z uwagi na silny aromat utrzymujący się stosunkowo długo po zjedzeniu niechętnie jest spożywany przez nas na codziennie. Zwiększyć spożywanie czosnku możemy przez niwelowanie jego zapachu przez spożycie pietruszki. Czosnek z uwagi na swe bakteriobójcze, przeciwwirusowe właściwości stanowi swoisty antybiotyk przeciwko wirusom i bakteriom takim jak np. katar sienny, czy grypa. Dzięki spożywaniu czosnku możemy obniżyć stężenie cukru we krwi, dlatego jego spożywanie zaleca się osobom chorującym na cukrzycę. W skutek rozwoju badań nad czosnkiem stwierdzono też, że znacząco wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia. Należy jednak pamiętać, że osoby chorujące na nadciśnienie powinny stosować czosnek jako środek wspomagający, a nie zastępujący leki.

A co z czosnkiem w kapsułkach?

Jeśli zapach Allium sativum nam przeszkadza, możemy zamiast świeżych ząbków skorzystać z preparatów w kapsułkach lub tabletkach. W aptekach mamy całe mnóstwo preparatów czosnkowych oraz takich, w których połączony jest z innymi substancjami jak np. żeń-szeń lub ekstrakty cytrusowe. W przyjmowaniu preparatów zawierających czosnek należy popijać je znaczną ilością wody, co pozwoli szybciej uaktywnić preparat. W przypadku kobiet w ciąży, powinny przyjmowanie preparatu skonsultować wcześniej z lekarzem. W przypadku stosowania przez dzieci, zaleca się wybieranie preparatów odpowiednio do nich dobranych. Gdy zażywając tabletki z preparatem czosnkowym będziemy odczuwać świąd lub zauważymy wysypkę, jest to znak, że jesteśmy uczuleni. W tym przypadku musimy zaniechać przyjmowania preparatu. Wśród przeciwwskazań do stosowania świeżego czosnku możemy zaliczyć ostre nieżyty żołądka oraz jelit. Podczas stosowania czosnku nie możemy jednak przesadzać, ponieważ z uwagi na jego silne działanie możemy nabawić się problemów zdrowotnych i tu pasuje stare porzekadło: co za dużo, to nie zdrowo.