Możliwe przyczyny bólu brzucha

Rate this post

Z pewnością każdego z nas raz na jakiś czas bolał brzuch. Przyczyna zazwyczaj była naprawdę prozaiczna – wystarczy bowiem zjeść coś nieodpowiedniego albo mocno się zdenerwować, aby zaczęły nękać nas tego rodzaju dolegliwości. Czasami jednak brzuch boli nas z zupełnie innego powodu.

Choroba wrzodowa

Jeżeli ból obejmuje górną część brzucha, a do tego towarzyszą mu takiego dodatkowe objawy, jak odbijanie, pieczenie czy mdłości, trzeba liczyć się z tym, że dotknęła nas choroba wrzodowa. Nie zawsze jednak objawy takie świadczą o tym, że wrzody już się utworzyły. Czasem jest to sygnał dający nam znać, że ze śluzówką żołądka dzieje się coś złego. Zawsze jednak stan ten wymaga konsultacji z lekarzem, który stwierdzi, czy choroba już rozwinęło czy dopiero się zaczyna. Badaniem, które pomoże potwierdzić stan zdrowia jest w tym wypadku gastroskopia.

Osoby, które chorują na wrzody żołądka muszą pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie zażywać leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Takie środki mogą bowiem nasilać objawy, a w przypadku czynnych już wrzodów wywołać nawet krwotok.

Zatrucie pokarmowe

Jedną z częstszych przyczyn bólu brzucha jest po prostu zatrucie pokarmowe. W tym wypadku pojawia się nie tylko ból, ale również:

  • biegunka;
  • wymioty;
  • gorączka.

Nie wszystkie wymienione objawy muszą występować razem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji nie wolno powstrzymywać wymiotów. Jest to bowiem skuteczny sposób organizmu na pozbycie się szkodzących mu drobnoustrojów. Ważne jest natomiast zapobieganie odwodnieniu, które w przypadku wymiotów i biegunki może nastąpić bardzo szybko. Najrozsądniej jest sięgać po wodę, do której dodana została mieszanka elektrolitowa. Proszek do sporządzenia takiej zawiesiny kupić można w aptece.

W przypadku zatrucia pokarmowego nie trzeba od razu udawać się do lekarza. Jeżeli jednak gorączka jest wysoka, a dodatkowe objawy nie ustępują w ciągu dwóch dni, konieczna jest konsultacja.

Zespół jelita drażliwego

Jest to choroba, o której ostatnio mówi się dużo, ale jej rozpoznanie wcale nie należy do łatwych. W tym wypadku bóle pojawiają się najczęściej po zjedzeniu posiłku, a do objawów dodatkowych zalicza się biegunki i zaparcia. Częste są także wzdęcia. Pomocne w przypadku tej przypadłości okazują się być leki o działaniu rozkurczowym. Warto również sięgać po napar z kopru włoskiego – ten sam, który podaje się dzieciom w momencie, kiedy mają kolkę. Lepiej również wyeliminować z diety:

  • mleko;
  • fasolę;
  • groch;
  • kapustę.

Rozsądnym wyborem jest dieta lekkostrawna.

Kamienie w woreczku żółciowym

W tym wypadku ból obejmuje prawą część ciała i lokalizuje się tuż pod żebrem. W wielu wypadkach promieniuje on aż do kręgosłupa i wiele osób może go na początku błędnie umiejscawiać. Jeżeli ból jest naprawdę silny, nie ma co czekać. Natychmiast należy wezwać lekarza. W wielu wypadkach nie obejdzie się bez interwencji chirurgicznej. Pamiętać trzeba, że błędem jest zażywanie leków o działaniu żółciopędnym – jeszcze bardziej nasilą one dolegliwości, wywołując ból trudny do zniesienia.