Choroby nowotworowe

Rate this post

Nowotwory co roku zbierają śmiertelne żniwo zabierając ze sobą na drugi świat tak samo osoby starsze jak i te najmłodsze. Co roku wiele osób dowiaduje się, że ich organizm został zaatakowany przez nowotwór. Często takie słowa płynące z ust lekarza sprawiają, że dla chorego cały świat się wali. Jak dowodzą badania naukowców nie należy się poddawać, ponieważ i nowotworom złośliwym możemy zapobiegać,a nawet leczyć, dzięki czemu jest dla nas szansa w walce o życie.

Palenie, a rak

Jak dowodzą badania, palenie papierosów jest zazwyczaj główną przyczyną wystąpienia nowotworów. Osoby palące najczęściej chorują na raka płuc, bo jak pokazują wyniki, palenie tytoniu odpowiada aż za 90% rozwijania się tego raka. Oprócz raka płuc, palenie papierosów ma też znaczący wpływ na rozwinięcie się nowotworów związanych z wdychaniem dymu tytoniowego jak rak przełyku, gardła, jamy ustnej oraz nie powiązanych bezpośrednio jak trzustka, nerki żołądek oraz szyjka macicy u kobiet. Z roku na rok odsetek osób palących jednak spada co jest związane z działaniem państwa przeciwko koncernom tytoniowym przez podniesienie akcyzy na wyroby, zakazy palenia w miejscach publicznych oraz zakaz reklamowania wyrobów tytoniowych.

Wpływ otyłości na powstanie nowotworu

Otyłość jest chorobą, która dotyka coraz więcej społeczeństw wysokorozwiniętych. Często spowodowana jest siedzącym trybem życia i brakiem ruchu. Gdy jesteśmy osoba otyłą, to rak może zaatakować nas w każdej chwili. Z otyłością wiąże się ryzyko zachorowania na nowotwór nerki, przełyku, piersi oraz rak okrężnicy. Dlatego niezwykle istotne jest, by szczególnie osoby otyłe zmieniły swoje przyzwyczajenia i stosowały regularne ćwiczenia, które powinny zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na raka. Dzięki utrzymaniu prawidłowej masy spadnie też ryzyko wystąpienia u nas nowotworu złośliwego.

Dieta ma wpływ na nowotwór

Badacze z całego świata doszli do porozumienia, że przestrzeganie zdrowej diety znacząco poprawia nasz stan zdrowia i ogranicza wystąpienie nowotworów złośliwych. Dzięki spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców zmniejszy się nasze ryzyko na wystąpienie raka jelita grubego oraz często występujący nowotwór przełyku, żołądka, czy odbytnicy. Najlepsza dietą w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na nowotwór jest dieta śródziemnomorska zawierająca dużą ilość ryb, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa, owoców oraz oliwy z oliwek.

Ogranicz alkohol

Jeśli chcemy ograniczyć ryzyko raka powinniśmy zrezygnować z picia alkoholu lub ograniczyć je do minimum. Jak pokazują badania alkohol jest odpowiedzialny zazwyczaj za wiele nowotworów, do których możemy zaliczyć raka wątroby oraz pojawienie się nowotworu złośliwego jamy ustnej lub całego gardła. Jak wskazują naukowcy najczęściej spowodowane jest to powstawaniem toksycznego metabolidu, który uszkadza wątrobę oraz powoduje problemy z układem oddechowym. Ograniczając alkohol lub go eliminując przyniesiemy ulgę naszemu organizmowi i prawdopodobnie uchronimy się przed wystąpieniem nowotworu.