Jak zażywać leki przeciwbólowe?

Rate this post

Leki przeciwbólowe zalicza się obecnie do tych najczęściej zażywanych przez Polaków. Wiele osób sięga po nie od razu, kiedy tylko zacznie odczuwać jakieś dolegliwości, nie zawsze pamiętając o tym, że tego rodzaju środki również mogą nam zaszkodzić. Podpowiadamy jak je zażywać oraz o czym pamiętać, aby nie skończyło się to dla nas poważnymi problemami ze zdrowiem.

Przede wszystkim – ulotka

Zanim zażyjesz jakikolwiek lek przeczytaj dokładnie ulotkę, która jest do niego dołączona. Dostarczy to między innymi informacji dotyczącej tego, jaka substancja czynna znajduje się w danym leku. Zawsze warto także zapoznać się z informacjami o przeciwwskazaniach do zażycia danego środka. Istotna jest także informacja o terminie przydatności do spożycia – po terminie nie wolno zażywać żadnych leków.

Dawka

Na każdym leku określona jest zalecana dawka, której nie należy przekraczać. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba trzymać się odstępów czasowych, które podane są w ulotce. W przypadku leków przeciwbólowych wskazane jest również, aby nie zażywać ich bez konsultacji z lekarzem dłużej niż trzy doby. Jeżeli więc po upływie tego czasu ból nadal nam towarzyszy, wizyta u specjalisty jest po prostu konieczna.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tak zwanym efekcie pułapowym. Nawet zażywanie kolejnych dawek nie skutkuje wzmacnianiem efektu przeciwbólowego danego leku.

Ten sam skład

Wiele leków o działaniu przeciwbólowym charakteryzuje się tylko samym składem, czyli obecnością tej samej substancji czynnej. Różnią się one nazwą handlową, ale niczym poza tym. Dlatego nie zaleca się łącznie kilku substancji przeciwbólowych. Może to bowiem skończyć się przedawkowaniem, które będzie bardzo groźne nie tylko dla naszego zdrowia, ale również życia. Przykładem jest paracetamol, który znajduje się w blisko pięćdziesięciu lekach dostępnych w aptekach. Jego nadmierne przyjmowanie może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Środki przeciwbólowe a inne leki

Każdy, kto zażywa na stałe jakieś leki powinien to uwzględnić, decydując się na przyjmowanie środków przeciwbólowych. Wiele leków niewskazanych jest w przypadku osób chorujących na wrzody żołądka oraz nadciśnienie tętnicze. Popularne niesteroidowe leki zapalne prowadzą do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a te zawierające kwas acetylosalicylowy rozrzedzają krew i prowokują krwotoki.

Leki a alkohol

Niezależnie od tego jaki rodzaj środków przeciwbólowych zdecydowaliśmy się zażywać, nigdy nie należy łączyć go z alkoholem. Największe ryzyko w tym wypadku stwarza paracetamol, który wymieszany z alkoholem może poważnie uszkodzić wątrobę. Skutki mogą być tak rozległe, że niezbędny okaże się przeszczep narządu. Alkohol może nie tylko nasilać, ale również osłabiać działanie niektórych leków, sprawiając, żę oczekiwany efekt terapeutyczny będzie słabszy.

Tabletki czy kapsułki?

Środki przeciwbólowe dostępne są zarówno w tabletkach, kapsułkach, jak i w płynie. Kapsułki wykazują działanie o wiele szybsze niż tradycyjne tabletki, które są jednak wybierane najczęściej. Środki mające postać płynną zaczynają działać najszybciej. W związku z tym poleca się je w przypadku naprawdę silnych dolegliwości bólowych.