Przygotuj się do badań

Rate this post

Dla wielu kobiet dbanie o wykonywanie regularnych profilaktycznych badań nie jest niestety oczywistością. Tymczasem o wiele lepsze byłyby wtedy wskaźniki wykrywalności i leczenia wielu chorób. Niestety choroby kobiecie, takie jak rak szyjki macicy i rak piersi wciąż sieją spustoszenie. Powodem jest ich późne wykrycie, gdyż te choroby, w większości przypadków, wykrywane na wczesnym etapie – są absolutnie całkowicie uleczalne. Mona nawet nie dopuść do rozwoju choroby, jeśli się wykryje odpowiednio wcześnie nawet pojedyncze komórki rakowe – za nim jeszcze rak się pojawi. Takie możliwości daje choćby proste, tanie, bezbolesne i nieinwazyjne badanie cytologiczne, cytologia, czyli wymaz z szyjki macicy, powinien być pobierany co roku, w czasie rutynowej kontroli ginekologicznej, w szczególnych przypadkach, gdy są jakieś powody do niepokoju, można takie badanie wykonywać częściej, nawet prywatnie, gdyż ono nie kosztuje zbyt wiele. Takie badanie pozwala w dużej mierze określić, czy jest coś niepokojącego, co wymaga dalszej diagnostyki.

Obecnie jest bardzo duży nacisk na to, by zachęcać kobiety do takich badań. To dlatego, że Polska jest wciąż daleko w tyle, jeśli chodzi o zmniejszanie umieralności na raka szyjki macicy. Tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia. To jest kwestia nie tylko uświadomienia kobiet, że wiele zależy od nich samych i tylko regularne badania mogą im pomóc. Niestety to jest także kwestia podejścia samych lekarzy, działania samej służby zdrowia, podejścia do pacjentów. Nierzadko jest tak, że pacjentce nie udaje się w ogóle doprosić o jakieś badania, które mogłyby być pomocne, jeśli wykazuje ona jakieś objawy dlatego tutaj nie tylko jest to kwestia małego uświadomienia pacjentek. Ich złe podejście do tych badań po prostu z czegoś się bierze, nierzadko właśnie z tego, ze nie czują się one wcale dobrze i poważnie potraktowane. Poza tym jest jeszcze kwestia wyposażenia gabinetów, przestarzałego sprzętu, traktowania pacjentek – szczególnie właśnie w gabinetach ginekologicznych, a takie badanie jest szczególnie intymne i szczególnie stresujące.

Może być więc to także jedna z przyczyn tego, ze kobiety nie chcą się badać. Tak samo ma to związek z tym, że np. badania wykonywane w mammobusach, tak zachwalane, nie mają często dobrego przełożenia na diagnostykę, bo są wykonywane na starym sprzęcie – mogą wręcz zaszkodzić, bo usypiają czujność pacjentek. Dlatego osoba, która chce być odpowiednio potraktowana, nierzadko szuka pomocy w prywatnym gabinecie, co znowu jest związane z kosztami, a to z kolei także może być kolejną przyczyną niechęci. Dlatego tak naprawdę przyczyn tej wysokiej zachorowalności umieralności jest wiele, po prostu trzeba je wszystkie wyeliminować, a to udało się osiągać w niektórych krajach – choćby w krajach skandynawskich – tam kobiety nie umierają na raka szyjki macicy, nawet na niego nie chorują, bo badanie na wczesnym etapie, gdy są już pojedyncze komórki, które mogą się przekształcić w raka – pozwala mu po prostu zapobiec.