Dieta

Rate this post

Z uwagi na promowanie przez wszystkie znane osoby zdrowego trybu życia, dieta wegetariańska zyskuje z każdym rokiem coraz to większe rzesze zwolenników, którzy decydują się na pozbycie mięsa z jadłospisu i przejście na dietę warzywno – owocową. Dosyć często zdarza się, że osoby takie w skutek drastycznej zmiany odżywiania zapadają na różne choroby lub ryzykują z niej. Dzięki stosowaniu diety wegetariańskiej jesteśmy wstanie zrzucić pare kilo nadwagi oraz uzdrowić nasz organizm, ale oczywiście wszystko trzeba robić z głową.

Czym jest dieta wegetariańska?

Można, by powiedzieć, że dieta wegetariańska jest to sposób odżywiania oparty w całości na produktach pochodzenia roślinnego, bez całkowitego udziału mięsa. Często o stosowaniu tej diety maja wzgłedy religijne, względy ekonomiczne oraz chęć zmiany na zdrowy tryb życia. Oczywiście dieta wegetariańska nie wyklucza w swoim spisie produktów takich jak jajka, czy mleko. W tym przypadku jest to weganizm, ostra forma wegetarianizmu. Po podjęciu decyzji przejścia na wegetarianizm powinniśmy uprzednio skonsultować to z lekarzem oraz stosować metodę małych kroków, co przyzwyczai nasz organizm do nowego rodzaju odżywiania.

Dieta, a suplementacja.

Wiele organizacji żywieniowych popiera dobroczynny wpływ diety wegetariańskiej oraz wegańskiej na organizm człowieka, pod warunkiem , że jest ona zbalansowana. Podczas wykluczenia z naszego jadłospisu mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego, rezygnujemy z wielu substancji odżywczych i mineralnych, których są źródłem. Jak, więc możemy uzupełnić braki, nie spożywając produktów mięsnych?

Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednia suplementacja. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które pozwolą nam uzupełnić braki mineralne spowodowane odżywianiem roślinnym. Wśród pierwiastków, które potrzebujemy uzupełnić na samym początku jest żelazo. Podczas zmiany żywienia, mimo bogatej wartości żelaza w roślinach może dochodzić do poważnych spadków jego wartości. Dochodzi do tego z powodu innego rodzaju żelaza, które lepiej przyswajalne jest z mięsa, niż warzyw. Chcąc uzupełnić braki w żelazie powinniśmy pamiętać, by nasza dieta zawierała duże wartości żelaza w produktach. Najlepszym środkiem uzupełnienia żelaza jest spożywanie pieczywa razowego, orzechów, płatków owsianych oraz produktów bogatych w witaminę C. Kolejnym niedoborem występującym przez przejście na wegetarianizm jest witamina B12. W tym przypadku nie jesteśmy zaspokoić jej braków spożywaniem warzyw, ponieważ jej nie zawierają. W tym przypadku uzupełnimy ja produktami roślinnymi wzbogaconymi o nią sztucznie lub możemy skorzystać z suplementów aptecznych. Podczas odżywiania się roślinami zachodzi często do braków w dopływie białek do naszego organizmu. W tym przypadku wystarczy jednak spożywać produkty roślinne w odpowiednich ilościach. Nie może być jednak monotonnego odżywiania, ponieważ produkty roślinne, tak i mięsne są zbudowane z różnych białek. Wśród roślin z największymi zawartościami białka możemy zaliczyć fasolę, orzechy oraz produkty sojowe. Poza niedostatecznymi dostawami białek, żelaza oraz witaminy B12 powinniśmy również uzupełniać wapń, witaminę D, witaminę A i karoten, gdy dieta wegetariańska jest głównym rodzajem naszego odżywiania.