Profilaktyka chorób kobiecych – ważna w każdym wieku

Rate this post

Sukcesywnie wzrasta świadomość kobiet na temat tego, jak unikać poważnych chorób kobiecych, które na wczesnym stadium są całkowicie możliwe do wyeliminowania, jednak wciąż jeszcze w polskich warunkach jest pod tym względem wiele do zrobienia. Co ważne, jeśli chodzi o samą edukację i uświadomienie kobiet, jak to jest istotne, dużo się zmieniało na lepsze w ostatnim okresie. Czyli wzrasta zainteresowanie regularnymi badaniami cytologicznymi, do których ma prawo raz w roku każda kobieta po ukończeniu 25 r. życia, w niektórych przypadkach, można je także wykonywać wcześniej. Poza tym wzrasta też świadomość regularnej samokontroli piersi i w razie wykrycia nieprawidłowości, zgłoszenia się do lekarza.

Co więcej, w przypadku kobiet dojrzałych, konieczne jest regularne wykonywanie badań obrazowych, nawet, gdy nie dzieje się nic niepokojącego. Raz na rok, raz na dwa trzy lata – w zależności od wieku, od problemów takich jak obciążenie genetyczne oraz od innych czynników, typu właśnie uważanie jakichś niepokojących objawów – można zgłaszać się z takimi problemami wcześniej. O ile znany jest program skierowany do pan po 50 roku życia – panie w tym wieku mają prawo do wykonywanej raz do roku, bez płatnej mammografii, bez skierowania – to bardzo ważne, więc nie trzeba wcale stać w kolejce do lekarza, po skierowanie i nie trzeba tłumaczyć, dlaczego takowe skierowanie się chce uzyskać – są lekarze, którzy takich tłumaczeń oczekują i nie chcą dawać takich skierowań. W przypadku mammografii po 50. roku życia, raz w roku, nie jest to konieczne.

Nie jest też tak, ze trzeba w tym celu korzystać z zaproszeń telefonicznych czy przesyłanych pocztą, dotyczących badań w tzw. mammobusach. Panie, które chcą się zbadać, mają świadomość, jak to ważne – powinny w tym celu się udać do swojej rejonowej przychodni, w której wykonywane są badania obrazowe, takie jak mammografia. Można takie badanie uzupełnić także usg. Jeśli kobieta mimo prawidłowego wyniku mammografii jednak wyczuwa coś niepokojącego lub jeśli jest takie zalecenie lekarza radiologa, gdyż np. ze względu na budowę piersi – duża ilość tkanki gruczołowej, zdjęcie nie jest miarodajne. Tutaj więc wiele zależy od wyczucia lekarza i od tego, jak swoje objawy opisuje pacjentka. Trzeba zawsze to uwzględniać, gdyż niektóre guzki, zgrubienia, wyczuwane przez samą pacjentkę w badaniu ręcznym nie są potem widoczne na takim obarze. Taki sprzęt bywa po prostu zawodny. Na szczęście z tym jest coraz lepiej, ale wciąż jednak warto zachować czujność, w razie wątpliwości można też uda się na badanie do innego gabinetu, nawet płatnie, by się mimo wszystko upewnić, jeśli nadal wydaje się nam, że jakieś niepokojące objawy występują. W przypadku badań obrazowych naprawdę wiele zależy od sprzętu oraz od doświadczenia lekarza, który je wykonuje. Często dwie diagnozy, orzeczone przez dwóch różnych lekarzy, bywają niestety odmienne. Może to też być związane ze zmianami w piersiach, gdyż te podlegają przekształceniom w czasie cyklu. W przypadku kobiet w wieku po menopauzie ma to jednak oczywiście mniejsze znaczenie, dlatego te badania mogą być u nich dokładniejsze, choć też nie zawsze tak się dzieje.