Skuteczna antykoncepcja – czyli jaka?

Rate this post

Kontrola swojej płodności to coś oczywistego we współczesnym święcie. Niezależnie od poglądów, wyznań, religii i tym podobnych aspektów – większość współżyjących osób wie, na czym polega antykoncepcja i jak się ją stosuje. Są różne metody, można więc wybrać taka która jest zgodna z naszym cykle m – to bardzo ważne, bo każda kobieta jest inna, a większość rodzajów antykoncepcji odnosi się niestety do kobiet. W przypadku mężczyzn jest tylko jedna możliwość – prezerwatywy, które są przy tym bardzo skuteczne i nieszkodliwe dla zdrowia, więc są jak najbardziej polecaną metoda, tym bardziej, że przy okazji też chronią przed innymi problemami.

W przypadku antykoncepcji, mamy też niestety taki aspekt, jak umiejętne i odpowiedzialne jej stosowanie – dotyczy to właściwe wszystkich metod. Niektóre są skuteczniejsze niż inne, niektóre są tańsze, niektóre są mniej kłopotliwe w codziennym funkcjonowaniu – jednak wszystkie wymagają odpowiedzialności, dobrego podjęcia, wiedzy i znajomości tematu. Na pewno każda osoba, która podejmuje decyzję o współżyciu seksualnym, niezależnie, jakiej jest płci i w jakim jest wieku, musi najpierw poznać biologię cyklu oraz sposoby zapobiegania ciąży i bezpiecznego seksu. To bardzo ważne, niestety wciąż są osoby, które nie od tego zaczynają swoje życie seksualne. Przypadkowe ciąże, ciąże w bardzo młodym wieku – to są tego skutki. Obecnie zaś edukacja, dostępność do opieki ginekologicznej, jak również do środków antykoncepcyjnych jest tak powszechna, ze nie ma najmniejszych problemów, by przestrzegać tych wszystkich zasad. Na pewno osoby współżyjące regularnie mają w tym względzie inne doświadczenie niż osoby, które mają sporadyczne kontakty seksualne. Wtedy dobiera się po prostu najlepszą, optymalną metodę antykoncepcji. Z tego względu też między innymi młodym dziewczynom, nieszczególnie jest polecana antykoncepcja hormonalna – sporadyczne kontakty seksualne, niemieszkanie z partnerem, to oznacza, że po prostu można dobrać inną, również skuteczną, a lepszą ze zdrowotnego punktu widzenia metodę antykoncepcji. Dlatego bardzo ważne jest ogólnie, by kierować się różnymi czynnikami. Jest to przede wszystkim wiek, częstotliwość współżycia, ilość kontaktów seksualnych, ale też partnerów, wiek, stan zdrowia, przebyte ciąże lub ich brak.

Niektórych metod nie zaleca się kobietom, które jeszcze nie rodziły lub w najbliższych latach będą chciały planować ciąże. Inne metody są dla kobiet bardzo młodych, często o nieregulowanych jeszcze cyklach. Inne dla kobiet dojrzalszych, o stabilniejszym życiu i regularnych cyklach, lepiej też znających swoje ciało. Nie jest tak, że trzeba faktycznie stosować jedną tylko metodę. Tak naprawdę metod jest bardzo dużo – oznacza to, że żadna nie jest idealna, ale też oznacza to, że można dobrać coś dla siebie, wg tego, jakie mamy możliwości – jaka jest częstotliwość współżycia, ogólny tryb życia stan zdrowia, płodność, regularność cykli itd. Każda kobieta jest inna, każda ma inny styl życia. Tutaj więc tych metod jest bardzo dużo. Stosuje się różne – jeśli chodzi o wiek kobiety, planowane lub przebyte ciąże. Tak więc metody antykoncepcji warto dobierać z głowa. Wcale nie trzeba się skazywać na branie tabletek, jeśli faktycznie czujemy, że nam nie służą. Tutaj można wybierać coś co będzie dla nas dużo lepsze i pozwoli na uzyskiwanie lepszych efektów. Trzeba więc poznać swoje ciało. W gruncie rzeczy, tych płodnych dni jest nie tak dużo – trzeba nauczyć się je wyznaczać i wtedy dobierać prawidłowa antykoncepcję, metody naturalne i łączone z prezerwatywą w dni płodne – zyskują popularność. Jednak najskuteczniejsze są faktycznie w przypadku kobiet, które mają regularne cykle, dobry stan zdrowia, dobrze znoszą stresy, uregulowane życie – i mogą dzięki temu faktycznie właściwe ze stuprocentowa skutecznością wyznaczać te dni płodne. Poza tym można w te niepewne dni także stosować dodatkowe metody. Możliwości stosowania antykoncepcji jest więc bardzo dużo. można więc dobrać odpowiednią metodę, jeśli faktycznie chcemy, by cos zadziałało. Faktycznie koniecznością jest dobranie takiej metody, która będzie w naszym przypadku najbardziej skuteczna i może dać najlepsze możliwości. Tutaj jest tych możliwości naprawdę dużo.

Nie każda metoda będzie dobra u każdej kobiety dlatego dobiera się to indywidualnie. Jeśli zaś ginekolog będzie nas usilnie przekonywał do danych tabletek – to wtedy wcale nie musimy się na to decydować. Ważna jest wiedza na temat różnych metod antykoncepcji, na temat skutków ubocznych, różnych niepożądanych działań, które się mogą pojawić, na temat dodatkowych kłopotów i problemów. Nie zawsze przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych latami to dobry pomysł – niestety mają one skutki uboczne, które mogą się pojawiać nawet po wielu latach. Lepiej zainwestować w dobre i nieingerujące tak w zdrowie środki antykoncepcyjne, takie zgodne z naturalnym cyklem plus dodatkowe metody.