Profilaktyka jest bardzo ważna, ważne są badania profilaktyczne, które mogą szubko wykluczyć lub potwierdzić, czy jest ryzyko zachowania, czy choroba się rozwija, na jakim jest stadium. Dzięki badaniom profilaktyczny choćby piersi, badaniom cytologicznym czy badaniom prostaty w krajach europejskich udało się wręcz zminimalizować ryzyko, że zmiany się przekształcą w chorobę nowotworową. Nawet jeśli zostanie ona wykryta, to na wczesnym stadium zapewniającym wręcz możliwość stuprocentowego wyleczenia, szybkiego i w miarę nieinwazyjnego. Tymczasem w Polsce te programy profilaktycznie nie przynoszą aż tak dobrych rezultatów. Powinny być więc zmodyfikowane, gdyż z tego powodu niepotrzebnie i przedwcześnie umiera wiele osób, a ponadto – jest także czynnik finansowy, który punktu widzenia działania sytemu opieki zdrowotnej, z punktu widzenia państwa i społeczeństwa jest bardzo ważny – jest to mianowicie czynnik finansowy.
Tak naprawdę poprawnie przeprowadzone, szeroko zakrojone, regularnie badania profilaktyczne, specjalne programy, które je wdrażają – są o wiele mniej kosztowne, niż późniejsze leczenie ciężkich przypadków, odkrytych dopiero, gdy są już w bardzo zaawansowanym stadium i gdy leczenie musi być inwazyjne, długotrwałe – a co więcej – w wielu przypadkach nieskuteczne. Dużo się mówi o tym, ze jest to spowodowane nieświadomością ludzi i to przez ich własną głupotę całe społeczeństwo dosłownie i w przenośni za to płaci[sprawdź źródło]. Tymczasem medal ma dwie strony. Są owszem rozsyłane nierzadko zaproszenia osobiste dla kobiet, by wzięły one udział w badaniach mammobusach czy w badaniach ginekologicznych. Tyle że – po pierwsze, te badania szczególnie w przypadku badań obrazowych, czyli mammografii – mogą być gorszej jakości, nie przeprowadzane w przychodni. Kobieta więc przede wszystkim musi być poinformowana o tym, że po 50 roku życia przysługuje jej darmowe badanie mammograficzne, bez skierowania i proszenia nikogo, raz w roku może po prostu się zgłosić na takie badanie bezpłatne, wykonywane w dobrych warunkach i przeważnie na lepszym sprzęcie, niż w takich autobusach, do których przeważnie się kieruje po prostu stary sprzęt, a na tych akcjach ktoś ma po prostu zarobić, gdyż wykonywane są one przez prywatne podmioty.
Poza tym, nierzadko jest tak, że kobieta otrzymuje takie zaproszenie, na badanie, które będzie się odbywać wiele kilometrów od jej miejsca zamieszkania, a takie przypadki się także zdarzały, tymczasem dla tych kobiet, dla których taka akcja jest przeważnie skierowana – czyli dla pań ze wsi, z małych miasteczek, bardziej wykluczonych, mniej uświadomionych, nie badających się regularnie u ginekologa – po prostu nierzadko jest to bardzo trudne a wręcz niemożliwe do wykonania, by się tam dostać, zważywszy na to, z w mniejszych miejscowościach już praktycznie nie istnieje coś takiego, jak transport publiczny. Dla takiej pani jest więc lepiej, by była ona przy okazji wizyty u lekarza rodzinnego poinformować, że powinna zrobić badanie cytologiczne oraz mammografię. Zaproszenia zaś powinny być wysyłane – na bezpłatne badania, jakie ma prawo ta kobieta odbywać w swoje własnej rejonowej przychodni czy poradni ginekologicznej, gdzie zostanie dalej pokierowana.