Jak zażywać leki, aby uniknąć skutków ubocznych

4.5/5 - (4 votes)

Każdy z nas musi czasem zażyć różnego rodzaju leki. Ich niewłaściwe zażywanie może jednak doprowadzić do wystąpienia szeregu skutków ubocznych. Podpowiadamy, jak należy zażywać leki, aby tego typu problemów uniknąć.

Antybiotyki

Są to jedno z silniejszych leków, jakie zdarza się nam zażywać. Pomagają one zwalczać naprawdę poważne problemy, ale ich największą wadą jest to, że niszczą nie tylko szkodliwe, ale również dobre bakterie. Błony śluzowe, które znajdują się w naszym organizmie, na skutek działania antybiotyków pozbawione zostają swojej naturalnej ochrony. W efekcie pojawić mogą się takie skutki uboczne, jak:

  • biegunka;
  • grzybice;
  • pleśniawki;
  • stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Aby uniknąć tego rodzaju skutków ubocznych, należy pamiętać przede wszystkim o zażywaniu probiotyków. Sięgamy po nie przez cały czas zażywania leków oraz przez przynajmniej dwa dni po ich odstawieniu. Kobiety powinny również sięgać po probiotyki podawane dopochwowo. Uchronią one przed grzybicą pochwy, która nieraz leczy się bardzo trudno.

Leki na cholesterol

Statyny,czyli leki, które podaje się w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, to jedne z najczęściej stosowanych leków. Niektórzy zażywający je pacjenci uskarżają się jednak na bóle mięśni. Zazwyczaj pojawiają się one po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od dnia rozpoczęcia zażywania leku. Jeżeli zaobserwujesz u siebie taki objawy, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Warto pamiętać, że występują one częściej u tych osób, które jednocześnie zażywają leki na nadciśnienie oraz niektóre antybiotyki.

Sterydy

Osoby, które przyjmują je regularnie, narażone są na odwapnienie kości. Te stosowane miejscowo, a więc mające postać maści i kremów, mogą silnie podrażniać błonę śluzową. Zażywając sterydy, koniecznie trzeba pamiętać o stosowaniu również preparatów, które zawierają wapń w połączeniu z prowitaminą D3. W przypadku sterydów wziewnych ważne jest płukanie jamy ustnej po ich zastosowaniu. Dzięki temu nie będzie ona narażona na powstanie grzybicy, która jest chorobą bardzo uciążliwą. Nakładając krem, zawsze pamiętamy o dokładnym umyciu rąk.

Leki antyhistaminowe

Te stosowane przez dłuższy czas mogą prowadzić do wystąpienia suchości w gardle. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest możliwe zamienienie leków na inne, należy pamiętać o piciu dużych ilości wody. Dobrym rozwiązaniem są również preparaty o działaniu nawilżającym, które zawierają witaminę A oraz E.

Leki na nadciśnienie

Osoby, które zażywają tego rodzaju środki, bardzo często borykają się z suchym i naprawdę bardzo uciążliwym kaszlem. Najczęściej pojawia się on od razu po rozpoczęciu stosowania leków. U niektórych osób objaw ten pojawia się jednak już po długim zażywaniu leków. Trzeba pamiętać, że w tym wypadku kaszel sam nas nie opuści. Koniecznie trzeba udać się do lekarza, bo często wystarczy po prostu zamienić lek. Nie każdy pacjent reaguje bowiem tak samo na ten rodzaj rodzaj leku. Trzeba jednak pamiętać, że musi to być lek zawierający inną substancję czynną. W przeciwnym wypadku zmiana środka nie pomoże.