Krioterapia

Rate this post

W zimnolecznictwie spotykamy się z zabiegami, w których znaczący wpływ na organizm człowieka maja niskie temperatury. W powrocie człowieka do zdrowia, krioterapia może przynieść wiele dobrego. Jak wskazują dzisiejsze badania, gdyby udało nam się obniżyć temperaturę ciała o jeden stopień, byśmy mogli żyć nawet o 15 lat dłużej z powodu spowolnionego metabolizmu. W przedłużeniu naszego życia oraz poprawy stanu zdrowia może pomóc nam krioterapia.

Czym jest krioterapia?

Jest to zabieg podczas, którego dochodzi do obniżenia temperatury ciała człowieka wskutek działania niskiej temperatury o wartościach sięgających nawet 130°C. Jak wskazują badania, działanie zimnem na organizm oprócz spowalniania naszego organizmu ma również właściwości odmładzające. Dowodem na to mogą być np mieszkańcy krajów skandynawskich lub Syberii, gdzie niektórzy ludzie hartują swoje ciała przez kąpiele morskie w lodowatej wodzie. Dzięki stosowaniu tych kąpieli osoby takie mniej chorują co udowadniają badania prowadzone nad działaniem i wpływem zimnych temperatur na nasze ciało. Jednym z ciekawych zabiegów krioterapii jest zimny prysznic, który jest relaksujący i wpływa pozytywnie na naszą skórę. Działanie zimna ma też silne działanie pobudzające, ponieważ wystarczy kilka sekund, by nas rozbudzić lepiej niż kawa.

Jak działa krioterapia?

Krioterapia jest zabiegiem pod wpływem, którego dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego, a co za tym idzie do zwiększenia produkcji hormonów oraz substancji przeciwbólowych. Stosowanie chłodzenia tkanek jest znane od dawien dawna, gdyż zimno skutecznie tamowało krew oraz powodowało rozkurcz naczyń krwionośnych. Podczas wojen również stosowano wiedzę o zimnie do przeprowadzania amputacji kończyn, chłodząc je okładami z śniegu. W skutek postępu technicznego i nauki w obecnej krioterapii stosuje się urządzenia z ciekłym azotem, który pozwala na przeprowadzenie u pacjentów bezkrwawych operacji. Obecnie krioterapię wykorzystuje sie do przeprowadzania zabiegów w leczeniu oparzeń, usuwaniu żylaków, a nawet leczeniu otyłości i cellulitu.

Jak możemy podzielić krioterapię?

Krioterapia, jak wiele dziedzin, również dzieli się ze względu na rodzaj zabiegu. Możemy wyróżnić podział na dwa rodzaje, a mianowicie miejscową oraz ogólną. W przypadkach miejscowych stosuje się aplikator zimna, który przyłożony do miejsca chorego zamraża zawartość komórkową zmienioną chorobowo, która obumiera włączając tym samym proces gojenia. W przypadku krioterapii ogólnej leczenie polega na ochładzaniu organizmu w specjalnej komorze poniżej 120°C. W tym przypadku zabieg nie przekracza 3 minut. Idąc do komory, chory musi być zaopatrzony w strój kąpielowy oraz materiały ochraniające szczyty, czyli rękawiczki, skarpetki, buty, nauszniki oraz specjalną maskę chroniącą twarz przed odmrożeniem.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia krioterapii?

Wśród zabiegów wskazanych możemy wyróżnić:

  • zapalenia mięśni
  • zapalenia stawów
  • leczenie stanów depresyjnych i przemęczenia
  • zwichnięcia
  • usuwanie toksyn

W przypadku osób chorych na:

  • niedoczynność tarczycy
  • zapalenie żył głębokich
  • ostre infekcje
  • choroby sercowe i krążenia

zabiegów krioterapeutycznych nie powinno się stosować.