Plamy wątrobowe – nieestetyczne i złowróżbne

Rate this post

Wśród różnego rodzaju przebarwień, jakie mogą pojawić się na powierzchni ludzkiej skóry, dość charakterystycznym rodzajem zmian są tak zwane plamy wątrobowe. Objawiają się one jako dość ciemne, brązowawe ślady, obecne zazwyczaj na wierzchniej części dłoni, choć nie jest to regułą. Wiele osób zmaga się z przebarwieniami, które wykwitają na twarzy lub tułowiu. Ślady tego rodzaju nazywane są często także plamami starczymi, jako że objawiają się szczególnie często u osób w podeszłym wieku: jest to konsekwencja tego, że skutki intensywnego opalania skóry mogą uzewnętrzniać się nawet po wielu latach. Nie jest to żadna reguła, gdyż plamy mogą pojawić się już u dwudziestolatków. Jednak to zwłaszcza osoby starsze przyjmują duże ilości leków, które skutecznie osłabiają naturalne mechanizmy ochronne skóry.

Dlaczego się pojawiają?

Nagłe ściemnienie danego obszaru cery jest bezpośrednim następstwem wzmożonego produkowania przez dane komórki skóry melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za zabarwianie ludzkiej powierzchni ciała. Z kolei zasadniczym czynnikiem, przyspieszającym produkcję pigmentu, jest światło słoneczne – dlatego występowanie plam wątrobowych wiąże się zazwyczaj z nadmiernym wystawianiem skóry na słońce. Jednak ich specyficzność jest ugruntowana w innych, rozlicznych okolicznościach, w ramach których owa ekspozycja następuje. Wśród przyczyn, dla których skóra pokrywa się nieestetycznymi przebarwieniami, znajdują się przede wszystkim zaburzenia w gospodarce hormonalnej: także nagłe zmiany w poziomie danych hormonów, zachodzące na przykład podczas ciąży, bądź przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Niekiedy zachwiana równowaga wewnętrzna organizmu jest konsekwencją rozwijających się w nim chorób: nie tylko schorzeń zawiadującej gospodarką hormonalną tarczycy, ale także wątroby. Niepokojąca nazwa tego dermatologicznego schorzenia wskazuje na fakt, że tego rodzaju skórne wykwity mogą być sygnałem alarmowym, skłaniającym do przebadania się. Na pojawienie się tego rodzaju przebarwień można mieć jednak również bezpośredni wpływ, dostarczając organizmowi pewnych substancji chemicznych, zwłaszcza leków czy niektórych ziół leczniczych.

Co z nimi począć?

Plamy wątrobowe, o ile nie zwiastują nieznanych danej osobie dolegliwości, są jedynie przykrym objawem dermatologicznym. Osoby wrażliwe na swoją prezencję starają się je na różne sposoby maskować czy rozjaśniać. Znacznie rozsądniejszą taktyką jest dbanie o to, by plamy nie miały okazji się pojawić: rezygnując, w miarę możliwości, z wystawiania skóry na słońce w tej porze dnia, gdy nasłonecznienie jest najsilniejsze. Skórze warto też pomóc w obronie przed promieniowaniem, wzmacniając jej barierę ochronną poprzez stosowanie preparatów z filtrem, bądź dostarczenie organizmowi regularnie dawek beta-karotenu czy likopenu – jedząc odpowiednie warzywa. Jeśli jednak z zaistniałymi przebarwieniami trzeba sobie jakoś poradzić, z pomocą znów przychodzą naturalne witaminy i kwasy owocowe. Stosowne kuracje można przeprowadzać samemu lub udać się na specjalistyczne leczenie do dermatologa lub wykwalifikowanej kosmetyczki – pożądane efekty może dać zabieg mikrodermabrazji, czy stosowanie innych dogłębnych peelingów. Jednak podjęcie każdego rodzaju działania warto zawsze skonsultować z lekarzem. Plamy wątrobowe należy uważnie obserwować, ponieważ często łatwo pomylić je z rozwijającym się czerniakiem, nowotworem skóry. Po medyczną pomoc należy się udać zwłaszcza wtedy, gdy przebarwienie swędzi, zmienia odcień lub krwawi.