Miód pszczeli

Rate this post

Któż z nas nie próbował jeszcze miodu? Chyba nie ma już takich osób. Miód jest jedną z najlepszych substancji wytwarzanych przez naturę. Znany był już w starożytności, gdzie stanowił jeden z głównych środków leczniczych. Miód jest produktem wytwarzanym przez pracowite pszczoły z nektaru kwiatowego oraz spadzi. Pszczoły nektar zdobywają z roślin miododajnych oraz ze spadzi, tj. soku roślinnego z drzew wytworzonego przez mszyce lub miodówki. Na rynku możemy, więc wyróżnić miód nektarowy, nektarowo – spadziowy oraz miód spadziowy. Nazwa miodu zależy oczywiście od rodzaju surowca, który pszczoły używają w produkcji, dlatego często zdarza się, że miód ma dodatkową nazwę np. miód nektarowy – lawendowy.

Miód i jego zawartość

Miód pod względem składników jest bardzo bogaty oraz zróżnicowany. W większości, bo nawet do 90% miodu stanowią węglowodany, a w nich cukry proste takie jak fruktoza oraz glukoza. Dzięki składowi opartemu na cukrach prostych nasz miód jest dobrze przyswajalny. Pozostałe 10% zawartości miodu stanowią cukry złożone jak dwucukry, czterocukry, a na pięciocukrach kończąc. Miód zawiera bardzo dużo witamin oraz składników mineralnych. Wśród witamin znajdziemy w miodzie witaminę B i C, a tak, że w niektórych spotkamy witaminy A, D, K.

Miód i jego działanie

Miód jest znany ze swoich właściwości antybiotycznych na bakterie chorobotwórcze, dotykające człowieka, dlatego też stosowany jest najczęściej w leczeniach schorzeń infekcyjnych. Najczęściej miód jest stosowany w okresach przeziębień, czyli jesienno – zimowym oraz wczesno – wiosennym. Z uwagi na jego właściwości przeciwzapalne oraz wspomagające, często podawany jest dzieciom w chwili przeziębienia oraz profilaktycznie.

Środki medyczne na bazie miodu

Na rynku oprócz tradycyjnego miodu wytwarzanego przez pszczoły mamy również dostępne środki zawierające jego substancje. Oprócz znanego nam słoiczka z miodem możemy się zaopatrzyć również w kapsułki, nalewki, czopki, maści oraz wiele innych. W stosowaniu możemy wszystkie produkty łączyć dowolnie z innymi lub wspomagać inne środki farmakologiczne w leczeniu. Dzięki stosowaniu miodu z lekami wpływamy na szybszą reakcję organizmu na walkę z choroba, tym samym skracając jej działanie i ograniczając spożywanie tabletek. Miód i inne produkty wytworzone z niego możemy praktycznie stosować w każdym przypadku choroby i skutecznie, nim pomagać. Jedynie w przypadku chorób psychicznych oraz cukrzycy jedynie się nie sprawdzi. Miód wpływa na ogólny stan zdrowia, u każdego , kto go stosuje. Dzięki stosowaniu profilaktycznemu miodu będziemy mogli zahamować rozwój infekcji, chrypek, przeziębień oraz bólów gardła. Dzięki produktowi wytworzonemu przez pszczoły w połączeniu z naparami ziołowymi zyskujemy jeszcze mocniejsze efekty jak np. środek napotny, czy wykrztuśny. Stosując miód profilaktycznie zyskamy zdrowy organizm wolny od kaszlu i innych chorób skutecznie utrudniających nam życie.