Które badania są najbardziej krępujące?

Rate this post

Niestety wiele osób zaniedbuje profilaktykę w wielu obszarach swojego zdrowia. Są jednak takie badania, które są szczególnie krępujące. Mimo iż należą one do kalendarza badań bezpłatnych i są wytyczne mówiące o tym, jak często należy je wykonywać, by ustrzec się przed konsekwencjami rozwoju niektórych chorób – i tak wiele osób je zaniedbuje. Tutaj więc trzeba wykazać, jakie są czynniki, które powodują taką niechęć. Pierwszym czynnikiem może być niedoinformowanie pacjentów o tym, co im przysługuje. Pacjenci nie wiedzą, że mają zagwarantowane takie badania i gdzie się w celu ich wykonania udać. Za to tworzy się różne niepotrzebne programy, takie jak choćby badania w mammobusach – tymczasem kobiety, do które się rozsyła takie zaproszenia, mają zagwarantowane bezpłatne tego typu badania w swoich przychodniach. W lepszych, bardziej komfortowych warunkach oraz na przeważnie lepszym sprzęcie.

Dlatego tutaj powinno się je o takich możliwościach informować. Ważne jest też samo podejście lekarzy, jak się okazuje. Pacjenci i pacjentki szczególnie nie zawsze mogą się czuć komfortowo w gabinecie lekarskich, szczególnie właśnie, gdy wykonywane są intymne badania. Dlatego to do lekarza i pozostałego personelu medycznego należy odpowiednie podejście. Pacjent musi się czuć komfortowo, muszą być zapewnione odpowiednie warunki, gdy takie badanie np. wiąże się z koniecznością obnażenia intymnych części ciała. Niestety wciąż jak się okazuje, zdarzają się nieodpowiednie warunki, nieodpowiednie zachowania, nieodpowiednie komentarze., to może skutecznie zniechęcać niektóre osoby do takich badań. Może powodować dyskomfort oraz uczucie wstydu. Dlatego brak poszanowania dla intymności i brak szacunku do pacjenta niestety nadal są jednym z ważnych czynników warunkujących taką niechętną postawę pacjentów. Kolejna kwestia to wyposażenie, usytuowanie gabinetu, bark przygotowania odpowiednich warunków do przebrania się. Pacjent, pacjentka – narażeni na to, że w czasie, gdy oni poddawani są takiemu badaniu, są rozebrani – ze ktoś wejdzie do gabinetu, choćby pielęgniarka z kartami – na pewno nie mogą się czuć odpowiednio. Ważne jest także, by były przestrzegane wszelkie procedury i normy, by badania były wykonywane i opisywane starannie. To także niestety nie jest normą.

Normą nie jest także w prosty i jasny, przejrzysty i zrozumiały dla pacjenta sposób tłumaczenie mu, jaki jest wynika badania. Niestety wiele ob. Wychodzi z gabinetów zdezorientowanych. Tymczasem przekazanie informacji o wynikach badania, w taki sposób, by pacjent wiedział dokładnie, co ma dalej robić, czy wynik jest prawidłowy czy nie itd. jest kluczowym obowiązkiem. Niestety wielu jest takich pacjentów, którzy niezbyt dobrze się orientują w takich sprawach, nic zatem dziwnego, że terminologia medyczna jest im obca. Takie postawy, zachowania, sytuacje powodują, ze wiele osób ma zła opinię na temat służby zdrowia i powielane są stereotypy, że nie ma co liczyć na dobre traktowanie, jeśli nie idzie się na prywatną wizytę.