L-karnityna należy do najbardziej rozpoznawanych substancji stosowanych w odchudzaniu z uwagi na jej właściwości związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Czym jest ten spalający tłuszcz środek? L-karnityna jest naturalnym środkiem, który swe pokłady ma w mięsie. Jej największe wartości znajdują się w mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym, pozostałe w innych narządach. Jest jednym z dwóch izomerów, który jako jedyny jest biologicznie aktywny. L-karnityna jest podstawowym składnikiem codziennej diety z uwagi na jej występowanie w wielu produktach odżywczych. Najbogatszym źródłem wśród mięs jest baranina oraz wołowina. W przypadku pokarmów roślinnych występują tylko śladowe ilości, dlatego też osoby żywiące się tylko pokarmami roślinnymi powinny uzupełnić swoją dietę o suplementy uzupełniające ten związek. Nasz organizm jest w stanie syntetyzować karnitynę z lizyny, ale w tym przypadku potrzebuje też innych związków jak żelazo, witamina C, niacyna, witamina B6 oraz metionine. Zawierając wszystkie substancje jesteśmy wstanie otrzymać czystą karnitynę, zaś, w przypadku , gdy występuje jakiś brak następuje obniżenie wytwarzanej karnityny. Należy również pamiętać, że obróbka termiczna posiłków niszczy duże pokłady lizyny, dlatego ważne jest, by uzupełniać braki witaminy C, ponieważ jej brak może obniżyć ilość karnityny w mięśniach aż o 50%.
Do czego służy L-karnityna?
W organizmie odpowiada za transportowanie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, które przetwarzają je na energię. Również ważną rolę odgrywa w metabolizmie węglowodorów oraz niektórych aminokwasów. W czasie treningu karnityna odpowiada również za usuwanie z krwi cząsteczek mleczanu. Jest to ważna funkcja, ponieważ nadmiar kwasu mlekowego może powodować osłabienie organizmu oraz mniejszą produkcję energii.
Ważną funkcją jaką pełni karnityna, jest wpływanie na aktywność hormonów tarczycy oraz testosteronu. Stosowanie doustne L-karnityny znacząco wpływa na jakość długotrwałych wysiłków wytrzymałościowych z uwagi na aktywowanie przez nią zmagazynowanych lipidów i przemianę ich na energię. Dzięki aktywacji, możemy znacząco wydłużyć nasz trening.
Karnityna, a jej niedobór
Za niedobór karnityny odpowiadają zazwyczaj zaburzenia pracy serca, nerek lub wątroby. Często powodem niedoboru są też choroby tarczycy,czy choroby mięśniowe. Najczęściej braki mogą wystąpić u osób uprawiających wzmożony wysiłek, osoby otyłe, wegetarianie oraz kobiety w ciąży, dlatego ważne jest, by wzbogacać nasz posiłek o suplementy.
Najważniejszymi schorzeniami, gdy karnityna jest w niedoborze są osłabienie oraz zaniki mięśni szkieletowych i wady sercowe. Za braki karnityny może odpowiadać wiele czynników, a wśród nich niesprawny transport karnityny, zwiększone wydalanie z moczem przy chorobach nerek, czy braki w diecie substancji niezbędnych do jej syntezy.