O chorobie Addisona

Rate this post

Hormony regulują przebieg wielu procesów w organizmie człowieka. Ich niedobór lub nadmiar negatywnie odbija się na zdrowiu i odpowiada za pojawienie się różnego rodzaju dolegliwości. W niektórych przypadkach zwiastują one poważną chorobę, która nieleczona może nawet zagrażać życiu. Istnieje wiele schorzeń, jakie mogą wynikać z nieprawidłowej pracy układu hormonalnego. Jednym z nich jest choroba Addisona, którą lekarze diagnozują o wiele częściej u kobiet.

Dochodzi do niej na skutek niedoboru hormonów wytwarzanych przez korę nadnerczy, takich jak kortyzol i aldosteron. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy nadnercza z różnych przyczyn ulegną uszkodzeniu i nie są już w stanie wytwarzać prawidłowej ilości hormonów. Mamy wtedy do czynienia z niewydolnością organów. Prowadzą do niej często procesy autoimmunologiczne, kiedy to organizm traktuje własne komórki jako wrogie i zaczyna je niszczyć za pomocą wytwarzanych przeciwciał. Przyczyn choroby Addisona jest jednak znacznie więcej. Należą do nich między innymi nowotwory i choroby zakaźne, gruźlica, a także operacyjne usunięcie nadnerczy. Wystąpienie schorzenia może być skutkiem zaburzeń wrodzonych, ale zdarza się to bardzo rzadko. Niekiedy towarzyszy również takim schorzeniom jak cukrzyca czy choroba Hashimoto.

Hormony wydzielane przez korę nadnerczy pełnią wiele istotnych funkcji życiowych. Odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, poziomu cukru i właściwy przebieg procesu przemiany materii. Jeśli choroba Addisona nie jest schorzeniem wrodzonym, to najczęściej dotyka osoby między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. Początkowe objawy łatwo jest przeoczyć, bo pojawiają się jedynie od czasu do czasu- zwykle podczas intensywnego wysiłku lub wtedy, gdy ktoś przeżywa silny stres. Chorobie Addisona towarzyszy silne osłabienie oraz związana z nim niezdolność do większego wysiłku. Osoby chore mają niskie ciśnienie krwi, a ich skóra i błony śluzowe mogą przybierać odcień brunatny. Do pozostałych objawów zaliczają się mdłości, zaburzenia metabolizmu, bezsenność, nerwowość, a czasami również podwyższona temperatura ciała.

Leczeniem choroby Addisona zajmuje się endokrynolog. W przypadku tego schorzenia ogromną rolę gra szybkie postawienie trafnej diagnozy oraz zastosowanie właściwej terapii. Polega ona na uzupełnianiu poziomu brakujących hormonów przez zażywanie tabletek z ich zamiennikami. Dawki zależą nie tylko od wagi i wzrostu danego pacjenta. Powinny być odpowiednio zwiększone w każdy dzień, w którym osoba chora będzie narażona na silny stres lub planuje intensywny wysiłek. Musi ona również pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, ponieważ ze względu na chorobę jest nie tylko o wiele bardziej narażona na odwodnienie, ale również na zaburzenia poziomu elektrolitów w organizmie. Lekceważenie choroby Addisona polegające na pomijaniu kolejnych dawek lekarstw może doprowadzić do przełomu nadnerczowego. To stan zagrażający życiu. Chory doświadcza wtedy niemal wszystkich objawów schorzenia i to w nasilonej postaci.