W dbaniu o zdrowie najważniejsza jest świadomość tego, jak funkcjonuje nasz organizm i jakie ma potrzeby. Nie można lekceważyć sygnałów, które on wysyła. Trzeba umiejętnie na nie odpowiadać. Na pewno też wiedza przyda się osobom, które korzystają z opieki medycznej. Niestety nie jest tak, że można mieć stuprocentowe zaufanie do lekarzy. Trzeba na pewno w razie wątpliwości co do diagnozy, skonsultować się dodatkowo z innym lekarzem lub wykonać już na własną rękę dodatkowe badania. To bardzo ważne, gdyż niestety nie zawsze można się spodziewać, że pomoc medyczna będzie na odpowiednim poziomie i że można faktycznie zaufać temu, co się usłyszało w czasie takiej wizyty. Niestety zdarzają się lekarze, którzy na takiej nieświadomości pacjentów żerują. Turaj więc konieczne jest, by w szczególnych sytuacjach mieć także taką świadomość, że konieczna będzie dodatkowa konsultacja lekarska.
Prywatna praktyka lekarska niestety stwarza dla wielu lekarzy, oczywiście nie dla wszystkich, pole do nadużyć. Niepotrzebne dodatkowe badania, niepotrzebne dodatkowe leki i suplementy – a nawet – o zgrozo zabiegów. Tutaj niechlubną pierwszą pozycję zajmują ginekolodzy, szczególnie ci, którzy nie zwracają uwagi na nowe zalecenia dotyczące leczenia nadżerka i tzw. nadżerka. Jak się okazuje, nawet dziewięćdziesiąt procent takich zabiegów medycznych jest bezpodstawnie wykonywanych. Nowoczesna wiedza w dziedzinie ginekologii, nowe wytyczne dotyczące tej przypadłości mówią o tym, że większość zmian na szyjce macicy diagnozowanych jako nadżerki wcale nimi nie jest, co więcej – taki zmiany w zdecydowanej większości przypadków zanikają samoczynnie, do kilku miesięcy po wykryciu. Dlatego informacja dla pacjentki o tym, że ma nadżerkę – bez wykonywania dodatkowego, bardzo szczegółowego badania – nie jest dla niej żadną informacją.
Warto więc udać się na konsultację do innego ginekologa, jeśli pierwszy od razu na pierwszy rzut oka, stwierdzi, że to nadżerka i że konieczny jest zabieg, najlepiej jeszcze taki, który kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Co prawda są to mało inwazyjne i większości przypadków bezpieczne zabiegi, mogą być jednak pewne powikłania.
Poza tym zawsze jest to jakaś ingerencja w organizm, a tym bardziej jest to niepotrzebne, jeśli okazuje się, że taka zmiana wcale nie jest groźna, wcale nie jest zmianą chorobową i nie stwarza żadnego dodatkowego ryzyka. Wtedy absolutnie nie powinno się takich zabiegów wykonywać. Przykłady zachęcania pacjentek do wykonywania takich zabiegów pokazuje, że niestety nigdy nie można mieć pełnego zaufania i poszukiwanie informacji, nawet w internecie, tak wyśmiewane przez światłych lekarzy, ma jak najbardziej sens i może uratować przed pochopnie podjętą decyzją, która może mieć wpływ na nasze zdrowie. Trzeba więc nierzadko takie kwestie poddawać w wątpliwość, zadawać pytania, nie bać się konfrontować swoich obaw, racji z tym, co ma do powiedzenia lekarz. Wypytywać, pytać o alternatywne możliwości – przed decyzją koniecznie – skonsultować się z innym lekarzem, a jak będzie trzeba, to nawet z kilkoma.