Infekcje intymne – jak się ich szybko pozbyć?

Rate this post

Zakażenie dróg rodnych to przykra przypadłość, która przydarzyć może się każdej kobiecie. Czasami zdarza się tak, że na wizytę u specjalisty trzeba poczekać kilka dni. Podpowiadamy co można zrobić, aby nieco złagodzić objawy i poczuć się zdecydowanie lepiej.

Jak objawia się infekcja intymna?

Do tych objawów infekcji intymnej zalicza się:

  • ból;
  • pieczenie;
  • swędzenie;
  • obrzęk.

Wszystko to tyczy się oczywiście okolic intymnych. Typowe są także upławy, które wyróżniają się innym niż zwykle kolorem. Często mają także bardzo nieprzyjemny zapach.

Moc roślin

Z całą pewnością warto posiłkować się siłą, która tkwi w roślinach. Świetnie działa kąpiel w naparze z kwiatów rumianku i nagietka. Trzeba jednak pamiętać, aby woda nie sięgała wyżej niż do pępka. Taka kąpiel skutecznie ograniczy obrzęk i sprawi, że pieczenie będzie dużo mniej dotkliwe.

Dobrym rozwiązaniem okazuje się być także nasiadówka. W tym wypadku trzeba sięgnąć po olejek herbaciany i mirrowy. Obaw można kupić w sklepach zielarskich i dobrze zaopatrzonych aptekach. W wodzie z dodatkiem kilku kropli olejku należy siedzieć przez około piętnaście minut. Taki zabieg przyniesie natychmiastową ulgę.

Preparaty z apteki

W każdej aptece kupić można preparaty dostępne bez recepty, które pomagają w walce z infekcjami dróg rodnych. Globulki i maści pomogą w przypadku lekkich infekcji o charakterze grzybiczym. Łatwo rozpoznać je po zapachu upławów, które swoim aromatem przypominają wtedy drożdże. W takim wypadku zakupić należy środek, który zawiera w swoim składzie klotrimzaol. W formie maści można kupić go bez recepty.

Warto także kupić środek, który wykazuje działanie łagodzące. Zamiast zwykłej wody okolice krocza warto natomiast przemywać środkiem aptecznym, który działanie nie tylko przeciwzapalnie, ale również przeciwbólowo i zmniejsza obrzęk.

A co z probiotykami?

Warto sięgnąć po probiotyki, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Są to tabletki dopochwowe, które sprawiają, że wzrost drobnoustrojów zostaje zahamowany. Istotnie przyspieszają one powrót do zdrowia. Kupić można je w każdej aptece. Ich cena nie przekracza na ogół trzydziestu złotych.

Kiedy nie da się uniknąć lekarza?

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może sugerować szereg problemów. Z całą pewnością natychmiast do lekarza należy udać się wtedy, kiedy towarzyszą jej także:

  • bóle w dole brzucha;
  • nudności, także wymioty;
  • podwyższona temperatura ciała, nie zawsze musi to być od razu gorączka;
  • ogólne złe samopoczucie – poczucie rozbicia, bóle głowy.

Taki zestaw objawów może sugerować, że doszło do powstania stanu zapalnego przydatków. Jest to choroba, która zawsze wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. W przeciwnym razie pojawić może się szereg komplikacji, które mogą prowadzić nawet do niepłodności. Również kobiety, które właśnie spodziewają się dziecka powinny w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości ze strony układu rozrodczego udać się do specjalisty. W tym wypadku nie wolno sięgać nawet po zioła – nie wszystkie bowiem są dozwolone w trakcie ciąży.